covid-19 koronavirüs aşı

Psikolojik Rahatsızlıklara Sahip Kişiler COVID-19 İçin Yüksek Risk Grubunda

SAĞLIK TAVSİYELERİ

İleri derece psikolojik rahatsızlığa sahip kişiler COVID-19 için daha yüksek risk altında olmasına karşın koronavirüs aşısı için önceliklendirilen grupta yer almıyorlar.

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu, bipolar bozukluk, majör depresif bozukluk veya şizofreni teşhisi konan kişilerin yeni koronavirüse yakalanma olasılığı, ileri derece psikolojik rahatsızlığı olmayanlara göre çok daha fazla. Uzmanlar, bu gruplara COVID-19 aşısı için öncelik verilmesi gerektiğini söylüyor.

Kärkkäinen ve meslektaşları, COVID-19 aşılaması sırasında risk altındaki grupların nasıl önceliklendirildiğini görmek için 20 Avrupa ülkesini inceledikleri bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre yalnızca Danimarka, Almanya, Hollanda ve Birleşik Krallık, ileri derece psikolojik rahatsızlığı, insanların daha erken aşılanmasına izin veren yüksek riskli tıbbi bir durum olarak kabul ediyor. 17 Şubat’ta yayımlanan araştırmaya Lancet PsychiatryTrusted Source adresinden ulaşabilirsiniz.

İleri derece psikolojik rahatsızlık Covid-19 riskini artırıyor

Araştırmalar, Böbrek ve kalp rahatsızlıkları, obezite ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalık da şiddetli COVID-19 riskini artırıyor olsa da, ileri derece psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin de benzer şekilde yüksek risk altında olduğunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar ileri derece psikolojik rahatsızlığı olan insanların aşılama sırasında önceliklendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: link

Şuna da bir göz atın:

Salgında Bazı İnsanların Daha İyi ve Mutlu Hissetmesinin 7 Nedeni

Bir yanıt yazın