corona virus ilustrasyonu

Salgında Bazı İnsanların Daha İyi ve Mutlu Hissetmesinin 7 Nedeni

RUH SAĞLIĞI

Çoğu insan, “pandemi” olarak adlandırdığımız bu kaosun içinde bocalayıp strese girerken, bambaşka bir hayat yaşayan belirli bir grup insan daha var. Bu insanlar strese girmenin aksine, bir rahatlama içindeler. Mevcut durumda, onları derin bir şekilde daha iyi hissettiren bir şeyler var. Kimisi ayakları daha çok yere bastığı için, kimisi daha odaklanmış olduğu için, kimisi her zaman olduğundan daha canlı bir hale geldiği için iyi hissediyor.

Peki bu  nasıl olabilir? Belki içinizden “Bu insanlar bencil mi ki başkalarının zorlanmasından, endişesinden zevk alıyor?” diye soruyorsunuz. Ama hayır, kesinlikle böyle değil. Aslında şu anda daha iyi hisseden insanların çoğu, kendilerininki pahasına diğer insanların ihtiyaçlarına aşırı odaklanma eğiliminde olan sevecen insanlardır.

Bütün bunları açıklayan değişkenlere bir göz atalım.

Salgında Bazı İnsanların Daha İyi ve Mutlu Hissetmesinin 7 Nedeni

  1. Kronik Olarak “Bir Şeyler Kaçırıyorum Hissi” Yaşayanlar: Bu kişiler, bir şekilde hayatın dışındaymış gibi hissederek yaşayan insanlardır. Etraflarına baktıklarında diğer insanların güldüğünü ve hayatın tadını çıkardıklarını görürler. Bu insanlar için her zaman, diğer insanlar daha heyecanlı ve mutlu bir hayat yaşıyormuş gibi görünür. Şimdi ise, neredeyse bütün herkes evde sıkışıp kaldığı için, hiçbir şeyi kaçırmadıkları bilgisiyle rahatlamaları daha kolay oluyor.
  2. Dünyada Her Zaman Yalnız Hissetmiş Olanlar: Eğer bir çocuk olarak, ebeveynlerinizden yeterince duygusal destek almadıysanız, yetişkin hayatınızda dünyada biraz yalnız hissetmeniz muhtemeldir. Belki de o kadar uzun süre yalnız hissetmişsinizdir ki, konfor alanınız artık bu olmuştur. Bu küresel krizde belki artık gerçekten yalnızsınız ve yalnız olmayı diğer insanlardan daha iyi tolere edebiliyorsunuz. Ayrıca, sonunda artık dışarıdaki gerçek hayat, içinizde her zaman hissettiğiniz şeyleri doğru yansıtıyor ve hatta bir seviyede doğruluyor bile.
  3. Zor Çocuklukları Sebebiyle Mücadeleye Hazırlıklı Olanlar: Eğer çocukluğunuz belirsizliklerle dolu geçtiyse veya hazırlıklı olmadığınız ya da yaşınızın üstünde hareket etmeniz gereken kararlar vermeniz gerektiyse, belki de çocukluğunuz sizi bu günler için hazırladı. Bu şekilde büyüdüğünüzde, zorunluluk nedeniyle bazı özel beceriler geliştirirsiniz. Belirsizlik durumlarında hiper odaklanmayı, kararlı davranmayı ve kendinize güvenmeyi öğrenirsiniz. Dolayısıyla pandemide gerekli beceriler için sağlam bir temeliniz olduğu için, daha odaklanmış ve daha emin hissediyor olabilirsiniz.
  4. Ekstrem Bir Şey Olmadığı Sürece Uyuşuk Hissedenler: Kendinizi duygusal bir insan olarak tanımlamıyorsanız veya normalde bir şey hissetmeniz gerektiğini bildiğiniz halde hiçbir şey hissedemiyorsanız, bu korona virüs pandemisi ortaya çıkınca bir anda kendinizi gerçek duygular hissederken bulmuş olabilirsiniz. Bazı insanlar bir şeyler hissetmek için aşırı durumlara ihtiyaç duyarlar. Bu insanlar bir şeyler hissedebilmek için tehlikeli, öngörülemeyen veya heyecan arayan faaliyetlerde bulunurlar. İşte bugün artık, tehlike, öngörülemezlik ve heyecan onların ayağına gelmiş durumda. Sonunda bir şeyler hissedebiliyorlar ve herhangi bir his, hatta olumsuz bir his bile uyuşukluktan iyidir.
  5. Aşırı İçedönükler: Eğer dışarıya çıkmak ve insanların arasına karışmak sizin için yorucu ise, yani tam bir ev insanıysanız, bu durumu siz de yaşıyor olabilirsiniz. Sonunda artık diğerlerine uyum sağlamanız beklenmiyor, aksine diğerlerinin size uyum sağlaması bekleniyor. Yeni şu anda artık normal olan sizsiniz! Ne güzel bir duygu!
  6. Zaten Salgın Öncesinde de Önemli Yaşam Zorlukları ile Mücadele Edenler: Bazı insanlar zaten bu salgından önce de bazı büyük yaşam krizleri veya zorlukları ile uğraşıyordu. Onlar için bu durum biraz rahatlama gibi hissedilebilir. Dünyada yaşam aniden durduğu için, sorunlarıyla mücadele etmeleri veya çözmeleri zaten mümkün değil. Dolayısıyla, bu durum onlara biraz dinlenme imkanı sunabilir. Ve aynı zamanda herkesin şu an bir mücadele içinde olduğunu görmeleri de belirli bir şekilde rahatlatıcı olabilir. Bu durum diğer insanların sorunları olmasını istediklerinden değil; sadece artık yalnız hissetmedikleri için rahatlatıcı oluyor. Başka insanların da sorunları olması bir dayanışma hissi veriyor onlara.
  7. Yıllarını Bir Felaket Bekleyerek Geçiren Anksiyete Hastaları: Anksiyete, insanları, beklenmedik acı verici bir deneyim tarafından gafil avlanma durumuna karşı ciddi bir korku duymaya itebilir. Yani bazı insanlar herhangi bir ani gelişen kötü olaydan kendilerini korumak için, sürekli olumsuz ihtimalleri düşünüp kötü gidebilecek şeylerin beklentisi içinde yaşarlar. Ve şimdi tam da bunun içindeyiz. Bu uzun zamandır beklenen, uzun zamandır hazırlanan olay, işte sonunda oldu. Dolayısıyla bu insanlar, tüm yaşamları boyunca kaygılandıkları ve hazırlandıkları şeyin sonunda gerçekleşmiş olması nedeniyle rahatlamış hissediyorlar.

Bütün Bunlar Ne Demek Oluyor?

Yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, küçük de olsa bu konuda bazı suçluluk duygularınız olabilir. Böyle bir zamanda daha iyi hissetmenin yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Ama suçluluk duymanıza gerek yok. Duygularınızı siz seçmediğiniz için, bir duyguya sahip olduğunuz için de kendinizi yargılamamalısınız. Ama elbette duygularınızı sağlıklı bir yönde kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Kaynak: link

Şunlara da bir göz atın:

“Gülümseyen Depresyon”a Dikkat: Mutlu Görünürken Depresyonda Olmak Mümkün

Kişisel Zekanızın Yüksek Olduğunu Gösteren 3 Belirti

Acımasız İç Sesinizle Baş Etme Yöntemleri

Bir cevap yazın