Kişisel Zekanızın Yüksek Olduğunu Gösteren 3 Belirti

RUH SAĞLIĞI

Araştırma bulguları, başkalarının davranışlarını öngörebilen insanların, kişisel zekalarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Kişisel zekanın başka diğer işaretleri ise öz motivasyona sahip olmak ve arzuları önceden tahmin edebilmek.

Kişisel zeka kavramı, IQ’dan daha geniştir. Kişisel zeka, insanların davranışlarını öngörebilmek için zekayı kullanmayı ifade eder.

Kişisel zekası yüksek olan biri, kendisinin ve diğer insanların kişiliklerini doğru bir şekilde analiz eder. Bu sayede diğer insanlarla nasıl başa çıkacağını ve onlara nasıl tepki vereceğini bilebilir.

Kişilik ve zeka uzmanı Profesör John Mayer bu konuda şunları söylüyor:

“Her gün çevremizdeki insanları okuma ve yorumlama biçimlerimizi bir düşünün. Birbirimizin ruh hallerini anlamak için beden dillerimize ve yüz ifadelerimize dikkat ediyoruz.

İnsanların nasıl giyindiklerine ve kendilerini nasıl sunduklarına bağlı olarak kişilikleri hakkında ilk izlenimler oluştururuz ve bu izlenimlere göre, onlarla etkileşime girme şeklimizi ayarlıyoruz.

Bir patronla, bir dostla ya da bir iş arkadaşımızla geçinmeye çalışırken en iyi davranış rotasını çizebilmek için, kafamızda, başkalarının nasıl tepki vereceğini tahmin edebilmemize yardımcı olacak çeşitli senaryolar kuruyoruz.”

Kişilik ve zeka konusunda onlarca yıl süren araştırmaları inceleyen Profesör Mayer, zekanın bazı insanlara kendiliğinden geldiğini söylüyor ve ekliyor:

“Kendimiz hakkında daha bütünsel ve daha doğru bir algıya ulaşmak için, başkalarından kendimiz hakkında küçük geri bildirimler alırız. İş-hayat dengesi, içinde yaşayacağımız çevre ya da zamanımızı kiminle geçireceğimiz gibi kararları, kişiliğimize en uygun olacağını düşündüğümüz şeylere dayanarak veriyoruz.”

Profesör Mayer şu sonuca varıyor:

“Kişisel zekası yüksek insanlar, kendi arzularını ve eylemlerini önceden tahmin edebiliyorlar, başkalarının davranışlarını da öngörebiliyorlar, uzun vadede kendilerini motive edebiliyorlar ve daha iyi yaşam kararları alabiliyorlar.”

Kaynak: link

Şunlara da bir göz atın:

Zeki İnsanların Mutlu Olamamasının 6 Nedeni

Espri Anlayışınız Sizinle İlgili Ne Söylüyor?

Çocuğunuzun Zeka Türü Hangisi?

Bir yanıt yazın