a hand and a notebook with note

Anksiyetesi Olan İnsanların Her Gün Yapması Gereken 10 Şey

RUH SAĞLIĞI

Yazan: John D. Moore

Anksiyeteniz var ve muhtemelen tüm hayatınız boyunca bununla yaşadınız. Bunu çok iyi anlıyorum çünkü kendimi bildim bileli ben de anksiyeteyle mücadele ediyorum.

İşte aşağıda sakin kalmanıza yardımcı olmak için her gün yapabileceğiniz 10 küçük şey. Bunlardan bazılarını biraz aptalca bulabilirsiniz ama sorun değil. Yine de deneyin. Kaybedecek neyiniz var?

1. Sabah uyandığınızda ve zihniniz hızlıca günün yapılacaklar listesini sıralamaya başladığında, derin bir nefes alın. Dikkatinizi ana odaklayın. Beş duyunuzu kullanarak çevrenizde neler olup bittiğini gözlemleyin. Bu, obsesif eğilimleri sakinleştirmeye ve endişe hissini gidermeye yardımcı olabilir.

2. Kendinizi mizah yoluyla eğlendirin. Bunun için Facebook’ta komik bir sayfayı ziyaret edebilir veya internet üzerinden bir karikatür bulabilirsiniz. Aradığımız şey biraz gülmek ve stresli düşüncelerden uzaklaşmak.

3. Şükran duyduğunuz şeyleri düşünün. Bu bir arkadaşınızı veya sağlık durumunuzu düşünmek kadar basit bir şey olabilir. Böylelikle, zihniniz olumsuz şeyler yerine olumlu şeylere odaklanmaya başlayacaktır.

4. Her seferinde tek bir iş yapın. Aynı anda birden fazla işe odaklanmamaya özen gösterin. Bu sadece endişenizi daha da kötüleştirmeye sebep olur.

5. Üretken bir şey yaparak anksiyetenizden faydalanın. Bu, lavaboyu temizlenmek ya da yerleri süpürmek bile olabilir. Anksiyeteniz yokmuş gibi davranmaya çalışmak sadece işleri daha da kötüleştirir. Anksiyete enerjisiyle, size uzun vadede fayda sağlayacak yapıcı bir şey yapın.

6. Yanınızda elma taşıyın. Gerginlik atıştırması, anksiyete ile yaşamanın sebep olduğu şeylerden biridir. Bu, çoğu durumda, sağlıksız olsa bile önümüze ne çıkarsa yemek anlamına gelir. Eğer illa ki atıştıracaksanız, neden sağlıklı bir şeyler tüketmeyesiniz ki? Lif ve C vitamini açısından zengin olan elmalar bu iş için bire bir!

7. Kumbaranıza her gün para koyun. Bu, çoğumuz için temel endişe kaynaklarından biri olan finansal stres konusunda bir şeyler yapıyormuş gibi hissetmenize yardımcı olabilir. 1,00 TL de olur 10,00 TL de. Miktar önemli değil. Önemli olan, tasarruf ettiğinizin bilinciyle kazanacağınız gönül rahatlığıdır.

8. Hareket edin. Bu, evinizin etrafında kısa bir yürüyüş veya ip atlama gibi basit bir şey bile olabilir. İlla bir spor salonuna yazılmak zorunda değilsiniz. Fiziksel olarak daha hareketli olarak, taşıdığınız stres yükünü boşaltabilirsiniz.

9. Eğer Kahve içiyorsanız, günde sadece bir fincan içmeyi deneyin. Elbette, kafeinsiz kahveye de geçebilirsiniz fakat bu kendinizi cezalandırıyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olabilir. Önemli olan, vücudunuza aldığınız uyarıcı maddelerin sayısını azaltmak. Zaten gergin durumdasınız, uyarıcılar yoluyla stresinizi artırmanıza gerek yok.

10. Anksiyetenizin olmasından utanmayın, onu kabul etmeyi öğrenin. Utanç hiçbir fayda sağlamaz aksine daha da kötü hissetmenize sebep olur ve anksiyeteyi güçlendirir. Bu durumu kabullenmek anksiyetenin üzerinizdeki etkisini azaltır. Son olarak

Evet, Anksiyete ile yaşamak zor. Bunu çok iyi anlıyorum. İşte bu yüzden keyif aldığınız şeyleri bulmanız ve bu durumu sağlıklı bir şekilde yönetmek için elinizden geleni yapmanız gerekir. Umarım bu ipuçları yolculuğunuzda size yardımcı olur.

Kaynak: link

Şunlara da bir göz atın:

Anksiyete Bozukluğunuz Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Anksiyeteyi Azaltmanın 7 Basit Yolu

Bir yanıt yazın