anksiyeteyi 7 basit yolu

Anksiyeteyi Azaltmanın 7 Basit Yolu

RUH SAĞLIĞI

Psikologlar, görülme sıklığı her geçen gün artan, çağımızın sorunu anksiyeteyi (kaygıyı) azaltabilecek bir çok gündelik yöntem buldu. Bu gündelik yöntemlerin her biri, zihnin daha özgür hissetmesini sağlayarak kaygının azalmasına yardımcı oluyor.

 

1.Anksiyeteyi Kelimelere Dökün

Yapılan bir araştırmaya göre duyguları kelimelere dökmek kaygıyı azaltabilir. Hatta insanlar, kaygılarını tarif ederken ne kadar korkulu sözler kullanırlarsa o kadar iyi sonuç alıyorlar. Ama bu araştırma aynı zamanda duyguları tanımlarken kaygının azalması beklentisi içine girilmemesi gerektiğini de söylüyor. Yani iyileşme beklentisi içinde olmadan sadece hissettiğiniz şeyi söylemelisiniz.

 

2.Farkındalıklı Bulaşık Yıkayın

Sabunun kokusuna, hissine ve tabakların şekline odaklanmak kişinin farkındalıklı bir duruma girmesini sağlıyor. Böyle farkındalıklı bir şekilde bulaşık yıkamak ya da başka bir iş yapmak, zamanın yavaşlamasının verdiği keyif duygusunu arttırarak kaygının azalmasına yardımcı oluyor. Yaşanan anın içinde olmak ve o anın getirdiği fiziksel uyaranlara odaklanmak bir çeşit meditasyon sayılıyor.

 

3.Masaj

Bir araştırmalar sadece 5 seans İsveç masajı yaptırmanın bile, anksiyete semptomlarını iyileştirmede yeterli olduğunu buldu. Ayrıca anksiyete ile birlikte, katılımcıların depresyon düzeylerinin de azaldığı görüldü. (İsveç masajı, bir çeşit derin doku masajıdır.)

 

4.Doğa ile İlişki Kurun

Doğa ile bağlantı kuran kişiler daha düşük anksiyete düzeyine sahip. Bu faydayı yaşamak için ille de doğanın içinde olmak bile gerekmiyor, doğa ile bir bağ hissedildiği sürece bu durum geçerli.  

 

5.Nazik Davranın

Yapılan yeni bir araştırma, nazik davranışlar sergilemenin sosyal anksiyeteye iyi geldiğini buldu. Nazik davranışlar sergilemek, insanların reddedilme kaygılarıyla baş etmelerini kolaylaştırarak işe yarıyor gibi görünüyor.

 

6.Omega-3 Alın

Omega-3 anksiyeteyi azaltıyor ve sağlıklı insanlarda bile çağın en büyük sorunu olan inflamasyona iyi geliyor. Yapılan nitelikli bir çalışma Omega-3 takviyesinin anksiyeteyi %20 oranında azalttığını gösteriyor. Ayrıca Omega-3 takviyesi, majör depresyon semptomlarına da iyi geliyor.

 

7.Anksiyeteyi Azaltmak İçin Eyleme Geçin

Anksiyete, mutsuzluk ve kızgınlıkla yüksek ilişkili bir kişilik özelliği olan nevrotiklik durumunda, kişi eyleme geçmekten kaçınma eğilimi gösteriyor. Eyleme geçmenin değerini öğrenmek, ruhsal bozuklukların zarar verici etkilerini azaltmanın önemli bir yoludur. 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Duygularınızı Neden Daha Sık İfade Etmelisiniz?

Bir cevap yazın