ideal evlenme yasi

En İdeal Evlenme Yaşı Hangisi?

AŞK & İLİŞKİLER

Evlenmeyi mi düşünüyorsunuz? Peki evlenme yaşınızın 5 yıl içinde boşanma ihtimalinizle ilişkili olduğunu biliyor musunuz? Evliliğinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için neler yapmanız gerektiğini düşünürken, evlilik yaşınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Utah Üniversitesi’nde yapılan araştırma ideal evlenme yaşı için, 28-32 aralığını işaret ediyor.

Sosyolog Nicholas Wolfinger’in Utah Üniversitesi’nde 2006-2010 yılları arası yaptığı araştırma, geç yaşlarda evlenen kişilerin evliliklerinin daha uzun sürdüğünü gösterdi. 18-19 yaşında ve 20’li yaşların başında yapılan evlilikler daha riskli ve sonlanma ihtimalleri daha yüksek. Bu durum muhtemelen, gençlerin maddi olarak daha sıkışık olmaları, iş konusunda belirsizlik yaşamaları ve aileleri tarafından daha çok baskı görmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca gençler, iletişim konusunda daha deneyimsiz oldukları için ilişkilerindeki çatışmaları nasıl çözeceklerini yeterince bilmiyor olabilirler.

İlk evliliğini 25 yaşında yapanların, 20 yaşında yapanlara göre boşanma oranları %50 daha düşük. Bunun nedenleri; ileri yaşlarda çiftlerin maddi olarak daha güvende olmaları, kendilerini tanımış olmaları, daha çok ilişki deneyimine sahip olmaları ve ne istediklerine karar vermiş olmaları olarak düşünülüyor.

Aynı araştırma ilk evlilikte 35 yaş üstü olmanın da, neredeyse 25 yaş altı olmak kadar riskli olduğunu gösteriyor. 35 yaşından sonra evlenmenin riski ise uzmanlara göre, bu yaş grubundakilerin evliliğe adapte olmalarının daha zor olması.

Sayısal olarak söylemek gerekirse, 5 yıllık evliliğin sonunda 18-19 yaşında evlenenlerin boşanma oranı %38; 20’li yaşların başında evlenenlerin boşanma oranı %27; 25-29 arası evlenenlerin boşanma oranı %14; 30-34 arası evlenenlerin boşanma oranı %10 ve son olarak 35 yaş üstü evlenenlerin boşanma oranı ise %17 olarak bulunmuş.

 

İdeal evlenme yaşı

28-32 yaş arası olmak, 5 yıl içinde boşanma riskini en aza indiriyor. Başka bir deyişle ideal evlenme yaşı 28-32 yaşları arası. Eğer 20’li yaşların başındaysanız istatistikler, evlenmek için bir kaç sene bekleyip en azından 25 yaşa gelmenin en iyisi olacağını söylüyor.  Ya da 32 yaşından büyükseniz elinizi çabuk tutmalısınız çünkü 35 yaş sonrası boşanma oranı yine artmaya başlıyor.

Tabi ki bu sonuçlar her erken evlenenin ya da çok geç evlenenin boşanacağı anlamına gelmiyor. Fakat genel eğilimin bu yönde olduğunu bilmekte fayda var.

 

Şunlara da bir göz atın:

Bağlanma Stiliniz İlişkilerinizi Nasıl Etkiliyor?

Üçgen Aşk Teorisi

Bir cevap yazın