devedikeni tohumu karacigere iyi geliyor

Devedikeni Tohumu Karaciğere İyi Geliyor

BİTKİSEL TEDAVİ

Devedikeni, latince adıyla Silybum marianum, karaciğer hücrelerini yenilemekte ve karaciğeri tüm zehirli maddelerden arındırmaktadır. Sıkça karşılaşılan karaciğer yaşlanmasının tedavisinde oldukça etkilidir. Devedikeni tohumu çayının, karaciğer üzerindeki etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır ve bu bitki Avrupa’da; mantar zehirlenmesi, siroz, hepatit  gibi hastalıklarda reçeteli bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

Devedikeni tohumu nasıl kullanılır:

Devedikeni tohumunun bileşimindeki maddelerin çayın demine daha kolay geçmesi için, devedikeni tohumlarını değirmende öğütülmüş olarak satın alın ya da demlemeye başlamadan önce havanda dövün. 1 tatlı kaşığı devedikenine 2 su bardağı içme suyu ekleyerek 5 dakika kaynatın. Ardından 15 dakika sıcak suda tohumların demlenmesini bekleyin.  Bu çaydan günde 1-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Aç karnına tüketmek daha etkilidir. Devedikeni aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırdığı için aç karnına tüketmekte bir sorun yoktur.

 

Yan etkileri:

Devedikeninin bilinen bir yan etkisi yoktur. Aşırı tüketim durumunda ishale neden olabilir.

 

Bitkisel tedavileri hamilelerde, çocuklarda, yaşlılarda ve ağır hastalığı olanlarda doktora danışmadan kullanmayınız. Bitkiler de ilaçlarla etkileşime girebildiği için, kullandığınız bir ilaç varsa bitkisel tedavileri uygulamadan önce doktorunuza danışınız. Yan etkiyle karşılaşırsanız bitkisel tedavileri bırakınız.

Bir yanıt yazın