ev yapımı kefir mayası

Ev Yapımı Kefir Tarifi

İçecekler, SAĞLIK TAVSİYELERİ, YEMEK TARİFLERİ

Kökeni Kafkas dağında yaşayan topluluklara dayanan kefir, sindirim sorunu yaşayanlar için ideal bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve içinde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri ile genel sağlığa katkıda bulunur. Ev yapımı kefir ile bu faydaları maksimize edebilirsiniz.

 

Malzemeler :

  • En az 1 yemek kaşığı kefir mayası
  • 1 litre süt (5 su bardağı)
  • Litrelik cam şişe veya kavanoz
  • Temiz bir bez veya havlu kağıt
  • Plastik süzgeç
  • Tahta kaşık

 

Evde Nasıl Kefir Yapılır?

Evde sağlıklı bir kefir yapmak için öncelikle katkısız çiğ köy sütü ve doğal kefir mayası bulmak gerekiyor. Çiğ köy sütünü size en yakın köyden alabilir ya da şehir merkezindeyseniz köy sütü getiren dükkanlardan sipariş verebilirsiniz.

1. Öncelikle ev yapımı yoğurt tarifinde olduğu gibi sütü kaynatıp soğumaya bırakıyoruz. Yoğurtta sütün 42 dereceye soğuması gerekiyordu fakat kefir için sütün bundan biraz daha soğuk olması gerekiyor.  Kefir mayalamak için en uygun sıcaklık 25 derece civarı. Yani parmağınızla ölçecekseniz süt ılık fakat vücut ısınıza göre daha soğuk olmalı.

2. Sütünüz uygun sıcaklığa gelince litrelik kavanoza ya da bir cam şişeye koyun. Kefir mayasını plastik süzgece alıp bir bardak içme suyuyla yıkayın ve tahta kaşık yardımıyla sütün içine ekleyin. Kefir mayasıyla işlem yaparken metal süzgeç ya da kaşık kullanmamaya ve kefirleri ezmemeye dikkat edin.

3. Kavanozun ağzını bir bezle kapatıp bezi paket lastiğiyle sabitleyin. Kefirin biraz hava alması, mayalanmasını kolaylaştırdığı için kapak yerine bez parçası tercih ediyoruz. Daha sonra kefiri ışık almayan bir yerde 24 saat bekletin. Daha ekşi olmasını istiyorsanız 48 saat de bekletebilirsiniz. Ama en az 18 saat mutlaka bekletmek gerekiyor.

4. 24 veya 48 saatin sonunda kefiri süzerek kefir mayalarını ayırın, mayayı bir bardak klorsuz suyla yıkadıktan sonra küçük bir cam kavanozda klorsuz suyun içinde muhafaza edin. Her kullanımdan sonra kefir mayanızın miktarı artacak ve kefir mayanız yenilenerek tazeliğini koruyacaktır.

Süzdüğünüz kefiri dolapta biraz beklettikten sonra çalkalayıp servis yapabilirsiniz.

kefir

Afiyet olsun!

 

Tarife Oy Ver
recipe image
Yemek İsmi
Ev Yapımı Kefir Tarifi
Tarih
Hazırlama Zamanı
Pişme Zamanı
Toplam Zaman
Puanı
4.51star1star1star1star1star Based on 5 Review(s)

Bir cevap yazın