5 sevgi dili

5 Sevgi Dili – Partnerinizle Aynı Dili Mi Konuşuyorsunuz?

AŞK & İLİŞKİLER

Partnerinizin size yeterince sevgi göstermediğini mi düşünüyorsunuz? Belki de farklı sevgi dillerini kullandığınız için öyle geliyordur. İlişkilerdeki en yaygın sorunlardan biri farklı sevgi dillerini kullanmaktır. Belki siz sevginizi sevgi sözcükleriyle ifade edenlerdensiniz ama partneriniz için sarılmak gerçek bir sevgi göstergesi olabilir. Belki siz hediyeler bekliyorsunuz ama partneriniz yoğun programı olmasına rağmen her zaman bir yolunu bulup size zaman ayırarak sevgisini ifade ediyor olabilir. En iyisi birbirinizin hangi sevgi dillerini kullandığını öğrenerek bu konuya bir netlik kazandırmak. Gary Chapmen 5 sevgi dili adlı kitabında farklı sevgi dillerini bize anlatmış.

5 Sevgi Dili Nedir?

Sevgi dili, sevgimizi karşımızdakine gösterirken kullandığımız yöntemdir. Bu çoğunlukla yetişme tarzımızla ilgili bir alışkanlıktır. Herkes bütün sevgi dillerini belli oranda kullanır ama bazı sevgi ifadeleri bize diğerlerinden daha anlamlı gelir. O derece ki, bize o şekilde davranılmadığı sürece sevildiğimizden emin olamayız. Şimdi Gary Chapman’ın ortaya attığı bu 5 temel sevgi ifadesini örnekleriyle ele alalım.

Sevgi ve onaylama sözcükleri: Bu sevgi dilini kullanan kişiler “Seni seviyorum.”, “Seninle olduğum için çok mutluyum.” gibi sevgi sözcüklerini sıklıkla kullanırlar ve buna benzer şeyler duymak isterler. Partnerlerine iltifat etmeyi severler.

Fiziksel temas: Sarılmak, dokunmak, el ele tutuşmak sevgisini fiziksel temasla gösteren kişilerin önem verdiği davranışlardır. Bu kişiler bir yere gittiklerinde sevdiği kişiye yakın oturmak isterler.

Hizmet Eylemleri: Hizmet eylemlerini sevgi dili olarak kullananlar genellikle anaç kişilerdir. Bu kişiler örneğin, sabah erken kalkıp sevdiği kişiye kahvaltı hazırlayabilirler.

Hediyeler: Hediye deyince illa ki çok pahalı şeyler olması gerekmiyor, sembolik küçük şeyler de olabilir. Bazı kişiler sevgilerini nesneler aracılığıyla ifade ederler. Sevdikleri kişiye hediyelerle sürprizler yaparlar.

Kaliteli zaman: Kaliteli zaman geçirmeyi önemseyenler, programı ne kadar yoğun olursa olsun sevdiği kişilere zaman ayırıp birlikte güzel zaman geçirmeye çalışırlar. Bir kişinin yanında olmayı, söylenen sözlerden ya da hediyelerden daha anlamlı bulurlar.

 

Önce bu 5 sevgi dilini sizin için önem derecesine göre sıralayıp kendi sevgi dilinizi anlamaya çalışın. Sonra da partnerinizin sevgi dilini öğrenin. Eğer karar veremiyorsanız 5 sevgi dili testini de uygulayabilirsiniz.

Eğer sizde baskın olan sevgi dili partnerinizde baskın olan sevgi dilinden farklıysa, muhtemelen bununla ilgili sorunlar yaşıyorsunuzdur. Ama bu konuda kendinizi üzmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken partnerinizin sevgi dilini akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmek (tabii o da sizinkini öğrenmeli). Eğer partneriniz sevgi sözcüklerine önem veriyorsa ona olan sevginizi biraz daha cümlelere dökmeye çalışın. Çünkü onu sevdiğinizi duymaya ihtiyacı olan birine alacağınız hediyeler işe yaramayabilir. Partneriniz kaliteli zaman geçirmeye önem veriyorsa ona daha çok vakit ayırmaya çalışın. Sonuçta insanlar çeşit çeşittir. İlişkileri ilginç kılan şey de bu zaten!

Eğer aynı sevgi dilini konuşmak sorunlarınızı çözmüyorsa şuna da bir göz atmanızda fayda var: Bağlanma Stiliniz İlişkilerinizi Nasıl Etkiliyor?

 

Kaynak: www.psychcentral.com

 

Bir yanıt yazın