Çekiciliği Azalttığı

Çekiciliği Azalttığı Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 9 Şey

AŞK & İLİŞKİLER

Karşı cinse çekici gelmemek gibi bir sorununuz mu var? Bunun nedeni farkında olmadan aşağıdaki davranışları uyguluyor olmanız olabilir. Çekiciliği azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış 9 davranışı sizinle paylaşıyoruz.

 

1. Uykusuzluk

Uykusuzken daha az çekici görünürüz. 2010 yılında yapılan araştırmada, bir gece önce en az 8 saat uyuyan ve 31 saattir uyumayan kişilerin fotoğrafı çekildi. Katılımcılar, fotoğraftaki insanları değerlendirdi ve 31 saattir uyumamış olanlar elbette daha yorgun olarak algılandı. Fakat sonuç bu kadarla kalmadı, uykusuz olanlar aynı zamanda daha az çekici, daha az sağlıklı ve daha aciz gibi de algılandı.

 

2. Kaba olmak

2014’te Çin’de yapılan bir çalışmada, kadın katılımcılara bazı erkek fotoğrafları gösterildi. Bu fotoğraflarda “terbiyeli” ve “dürüst” olarak algılanan erkekler daha çok beğenildi; “kötü” ve “kaba” olarak algılananlar ise daha az çekici bulundu.

 

3. Kapalı vücut dili

Bedeninizi genişletmek, kendinizi daha güçlü ve emin hissetmenize neden olurken; içe kıvrılma sizi daha zayıf hissettirecektir. 2016’da yapılan bir çalışmada araştırmacılar, GPS tabanlı bir arkadaşlık uygulamasıyla çeşitli erkek ve kadın profilleri hazırladılar. Bazı profillerde kadınlar ve erkekler omuzları düşük ve kolları önlerinde birleştirilmiş olarak; yani kapalı bir vücut diliyle resmedildiler; bazı profillerde ise kolları yukarı doğru “V” şeklinde kaldırılmış ya da bir şeyler kapmak için uzanmış olarak; yani açık bir vücut diliyle resmedildiler. Açık vücut diliyle poz vermiş olanlar daha çekici bulundular.

 

4. Stres

Sakin olmak daha çekici görünmenizi sağlıyor. 2013’te yapılan bir araştırma, yüksek kortizol (stres hormonu) düzeyine sahip kadınların, erkekler tarafından daha az çekici görüldüğünü bulmuştur.

 

5. Çok mutlu veya çok gururlu görünmek

Mutlu kadınlar genellikle daha çekici bulunurken; çok gülen erkekler nedense kadınlar tarafından çekici bulunmuyorlar. Buna karşın, kadınlar gururlu erkekleri çekici bulurken, erkekler çok gururlu görünen kadınlardan hoşlanmıyorlar.

 

6. Mizah duygusu taşımamak

2009’da yapılan bir araştırma, komik olmamanın ya da bir mizah duygusuna sahip olmamanın, kişinin çekiciliğini azalttığını gösteriyor. Bu durum cinsiyetler arasında bir farklılık göstermiyor; mizah duygusuna sahip olmamak hem erkekler hem kadınlar için eşit derecede kötü.

 

7. Tembellik

2004’te yayınlanan bir araştırmada, algılanan çekiciliğin yardımseverlik, tembellik gibi çeşitli özelliklerle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Tembel oldukları düşünülen kişiler daha az çekici bulunuyorlar.

 

8. Çok tanıdık ya da çok farklı kokmak

Bilim insanları, genetik olarak bizden biraz farklı olan; ama çok da farklı olmayan kişileri aradığımızı söylüyor. Bunu anlamak için kokuları değerlendiriyoruz.

 

9. Dürüst olmamak

Daha etkileyici görünmek için, yaşınız ve kazandığınız para hakkında yalan söylemeye kalkışıyorsanız bunu yapmayın. Araştırmalar, sahtekarlığın hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir eksi olduğunu ileri sürüyor. Dürüstlük; çekicilik ve sevgi üzerinde önemli bir etkiye sahip.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Bağlanma Stiliniz İlişkilerinizi Nasıl Etkiliyor?

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlayacak 17 Taktik

Bekarlarla İlgili Ön Yargıları Kıracak 10 Bilimsel Gerçek

Bir cevap yazın