İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlayacak 17 Taktik

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlayacak 17 Taktik

AŞK & İLİŞKİLER

Genelde arkadaşlıklar o kadar doğal gelişir ki, nasıl veya ne zaman başladığının farkında bile olamazsınız. Yine de bazı durumlarda yeni bir arkadaş edinmek ya da mevcut arkadaşlarınızla daha yakın olmak isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir isteğiniz varsa, insanların sizi sevmesini sağlayacak bilimsel dayanaklı aşağıdaki 17 taktik çok işinize yarayacak.

 

1. Vücut dilinizi karşınızdakine göre ayarlayın

Biriyle konuşurken onun vücut dilini, hareketlerini ve yüz ifadelerini kopyalayın. Bu stratejiye “aynalama” denir. 1999’da New York Üniversitesi araştırmacıları, bilinçsizce birbirinin davranışlarını taklit etmenin beğeniyi kolaylaştırdığını ortaya koydu.

 

2. Onun etrafında daha çok vakit geçirin

“Maruz kalma” etkisine göre insanlar, kendilerine tanıdık gelen şeyleri severler. Pittsburgh Üniversitesi’ndeki psikologlar dört kız öğrenciyi, psikoloji derslerine katılmak üzere görevlendirdiler. Her kız öğrenci sınıfta farklı sıklıkta geldi. Araştırmacılar erkek öğrencilere bu dört kız öğrencinin resmini gösterdiğinde, sınıfta daha sık görülen kız öğrencilere karşı -hiçbiriyle etkileşim içine girmemiş olsalar bile- erkeklerin daha büyük bir yakınlık duyduğunu tespit ettiler.

 

3. İltifat edin

Yazar Gretchen Rubin’e göre “başkaları hakkında söyledikleriniz, onların sizi nasıl gördüklerini etkiliyor”. Eğer birisini içten ve nazik olarak tarif ederseniz, insanlar sizi bu niteliklerle ilişkilendirir. Aynı şekilde bunun tersi de geçerlidir. Eğer insanları sürekli yeriyorsanız, arkadaşlarınız kullandığınız bu olumsuz sözleri sizinle ilişkilendirmeye başlarlar.

 

4. Modunuz yüksek olsun

Hawai Üniversitesi’nden bir araştırma raporuna göre, insanlar bilinçsizce çevrelerindeki kişilerin duygularını benimsiyor. İnsanlar sizin etrafınızdayken mutlu olsun istiyorsanız, onlara iyi duygular geçirmek için elinizden geleni yapın. İsterseniz modunuzun yükselmesini sağlayacak 9 öneriye bir göz atın.

 

5. Onların arkadaşlarıyla arkadaş olun

Ortak bir arkadaşa sahip olan iki kişi daha yakın oluyor. British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Facebook’ta ortak arkadaş sayısı arttıkça arkadaşlık talebinin kabul edilme ihtimalinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

 

6. Sürekli iltifat etmeyin

İltifatlar, sadece zaman zaman yapıldığında etki gösterir. Minnesota Üniversitesi araştırmacıları tarafından 1965 yılında yapılan bir çalışma, karşınızdaki kişiye yaptığınız yorumların pozitiften negatife gitmesinin, karşınızdakine sürekli olumlu şeyler söylemenizden daha etkili olduğunu gösteriyor.

 

7. Sıcak ve başarılı olun

Sosyal psikolog Susan Fiske, insanların başkalarını sıcaklık ve başarıya göre değerlendirdiklerini öne sürüyor. Eğer kendinizi sıcak, uyumlu ve güler yüzlü biri olarak sunarsanız, insanlar size güvenebileceklerini hissediyorlar. Ama eğer başarılı görünüyorsanız -mesela ekonomik durumunuz veya eğitim durumunuz iyiyse – insanlar daha ziyade size saygı gösteriyorlar. Önce sıcak; daha sonra da başarılı yönünüzü göstermenin en iyi etkiyi yarattığı düşünülüyor.

 

8. Zaman zaman eksikliklerinizi ortaya koyun

Eğer insanlar sizin başarılı biri olduğunuzu düşünüyorlarsa, bir hata yaptıktan sonra sizi daha çok seviyorlar. Mükemmel olmadığınızı göstermek, daha güvenilir ve hassas bulunmanızı sağlayacaktır.

 

9. Ortak değerlerinizi vurgulayın

Theodore Newcomb tarafından yapılmış bir çalışmaya göre, insanlar kendilerine benzeyen kişilere daha fazla ilgi duyuyor. Özellikle cinsiyet ve siyaset gibi tartışmalı konularda, benzer tutumları olan kişiler birbirlerini daha çok seviyorlar. Dolayısıyla birisiyle dost olmak istiyorsanız bir benzerlik noktası bulmaya ve onu vurgulamaya çalışın.

 

10. Temas edin

İletişim halindeyken birisinin sırtına, omuzuna veya koluna hafifçe dokunmanız; karşınızdakinin size yakın hissetmesini sağlıyor. 

 

11. Gülümseyin

Bir çalışmada yaklaşık 100 lisans öğrencisine çeşitli fotoğraflar gösterildi. Gülümseyen pozlar, en çok beğenilenler oldu. Başka bir araştırma birisiyle ilk tanıştığınızda gülümserseniz, o kişinin sizi daha sonra da hatırlayacağını öne sürüyor.

 

12. Karşınızdakini, görünmek istediği gibi görün

İnsanların bizimle ilgili düşünceleri bizim kendimizle ilgili düşüncelerimizle aynı olduğunda, onlarla olan ilişkimiz daha sorunsuz ilerliyor. Bunun nedeni yakınlığın en önemli bileşenlerinden biri olan “anlaşılmış hissetme”nin oluşması olabilir.

 

13. Onlara bir sırrınızı söyleyin

Kendi kendini ifşa, en iyi ilişki kurma tekniklerinden biridir. Arthur Aron’un Stony Brook Üniversitesi’ndeki bir araştırmasında, kolej öğrencileri birbiriyle eşleştirildi ve birbirlerini daha iyi tanımak için 45 dakika geçirmeleri istendi. Araştırmacılar öğrencilere bir dizi soru verdi. Deney sonunda, kişisel sorular soran öğrencilerin, yüzeysel konuşmalar yapan öğrencilere oranla birbirlerine daha yakın hissettiklerini ortaya koydu.

 

14. İnsanlardan iyi şeyler bekleyin

İnsanlardan nasıl davranmalarını beklersek bize o şekilde davranırlar. Harvard Magazine makalesinde Cuddy, “Birinin pislik olduğunu düşünüyorsanız ondaki kötü davranışları ortaya çıkaracak şekilde davranırsınız” diyor. Öte yandan, birisinin size karşı dostça davranmasını beklerseniz size daha samimi davranıyor.

 

15.Ondan hoşlanmış gibi davranın

Birinin bizi sevdiğini düşündüğümüz zaman, biz de onu sevme eğilimi gösteririz. 

 

16. Espirili olun

Illinois Eyalet Üniversitesi’nden ve California Eyalet Üniversitesi’nden araştırmalar, mizah duygusuna sahip olmanın son derece önemli olduğunu söylüyor. Özellikle ofis ortamında espirili kişiler daha çok seviliyor.

 

17. Kendilerinden bahsetmelerine izin verin

Birisinin, sizin anlattıklarınıza yorum yapmak yerine kendi hayatı hakkında bir şeyler paylaşması, sizinle olan etkileşimini daha olumlu algılamasını sağlıyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Bekarlarla İlgili Ön Yargıları Kıracak 10 Bilimsel Gerçek

Sosyal Kaygı Bu Pratik Yolla Çözülebilir

Hayatınızdan Negatif Enerjiyi Atmanın 6 Yolu

Bir cevap yazın