balık yağının ruh sağlığına

Balık Yağının Ruh Sağlığına Faydaları

RUH SAĞLIĞI

Uskumru, ton balığı, somon, mersin balığı, kefal, lüfer, sardalye, ringa ve alabalık gibi yağlı balıklardan elde edilen balık yağı, içeriğindeki Omega-3 sayesinde A’dan Z’ye pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Bu yazımızda balık yağının ruh sağlığına olan etkilerini ele alacağız.

 

Depresyon

Balık yağının ruh sağlığı açısından en etkili olduğu alan depresyondur. Yapılan pek çok araştırma balık yağının majör depresyon, hamilelik sonrası görülen postpartum depresyon ve mevsimsel depresyonu tedavi etmede oldukça etkili olduğunu ortaya koymuştur. Depresyonu önlemede ve hafifletmedeki etkisinin yanı sıra balık yağı, depresyon nedeniyle ortaya çıkabilecek intiharları da azaltmaktadır.

 

Bipolar Bozukluk

Balık yağında bol bulunan Omega-3’teki EPA ve DHA içeriği, beyindeki duygudurum kontrol merkezinin boyutunu arttırarak bipolar bozukluk ve duygudurum dalgalanmalarına karşı beynin daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle balık yağı, bipolar bozuklukta ilacın yanında tamamlayıcı tedavi olarak düşünülebilir.

 

Anksiyete

Omega-3 yağ asitleri, kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları salgılanmasını azaltarak anksiyete semptomlarını hafifletmektedir. Tıpkı bipolar bozuklukta olduğu gibi anksiyete bozukluklarının tedavisi için de sadece balık yağı kullanmak yeterli olmasa da, ilaç ve terapinin yanında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.

 

Alzheimer

Alzheimer’a sahip kişilerin beyin hacmi, sağlıklı bir beyne oranla yaklaşık %40 daha küçüktür. Balık yağı, beynin hacmini arttırıp hafıza, dikkat gibi fonksiyonların gelişimine katkıda bulunarak Alzheimer’a karşı önleyici ve yavaşlatıcı bir etki göstermektedir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Hafıza, dikkat, algılama gibi her türlü beyin fonksiyonunu geliştiren balık yağı, son yıllarda çocuklarda çok sık ortaya çıkan dikkat eksikliğine karşı da etkilidir. Güney Avustralya’da yapılan bir araştırma balık yağı ve çuha çiçeği yağının birlikte kullanımının, çocuklarda herhangi bir yan etki oluşturmadan dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliği azalttığını göstermiştir.

 

Şizofreni

Balık yağı şizofreniye karşı da koruyucudur. Ailesinde şizofreni öyküsü bulunan genç yetişkinlerle yapılan bir araştırma balık yağı kullananlarda, balık yağı kullanmayanlara oranla 7 yıl sonra 4 kat daha az şizofreni belirtileri görüldüğünü ortaya koymuştur. Yani şizofreni açısından risk grubunda olan gençlerde balık yağı kullanımı, şizofreni görülme olasılığını düşürmek açısından oldukça önemlidir.

 

Hangi balıkların yağı daha sağlıklıdır? Balık yağı kapsülleri hangi dozda kullanılmalıdır? Balık yağı kapsüllerinin yan etkileri nelerdir? Omega-3 hakkında sorulan bütün soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Leave a Reply