adet kabı menstrual kap regl kupası menstruasyon kabı

Adet Kabı (Menstrual Cup) ile Çevreyi ve Sağlığınızı Koruyun

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Çevreye en büyük zararı veren atıklardan birinin hijyenik pedler olduğunu biliyor musunuz? Her ay aldığınız ve sadece bir kez kullandıktan sonra attığınız bu plastik ürünler, doğada sürekli birikiyor ve çok zor çözünüyor. Pedler aynı zamanda vajinanızın hava almasını engelleyerek terlemeye ve kokuya neden oluyor; bu da enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Ped yerine tampon kullanmak da yeterince iyi bir fikir değil. Tampon kullanımında, nadir de olsa toksik şok sendromu görülüyor. Üstelik tamponlar GDO’lu pamuktan yapıldığı için hormonlarınıza zarar veriyor ve tıpkı pedler gibi onlar da tek kullanımlık olduğu için çok fazla atık oluşuyor. Dolayısıyla artık pedler ve tamponlarla vedalaşıp, Avrupa’da oldukça yaygın olan adet kabı (menstrual cup) kullanmaya başlayarak hem çevreyi hem de sağlığınızı korumanın zamanı geldi.

Adet kabı (menstrual cup) Türkiye’de, menstruasyon kabı ya da regl kupası olarak da biliniyor. Vücut ile uyumlu tıbbi silikondan üretiliyor ve vajina içine yerleştirerek kullanılıyor. Evde bir cezve ya da küçük bir tencere içinde kaynatarak sterilize ediliyor, yıllarca kullanılıyor. Dolayısıyla pedlere, tamponlara verdiğiniz para cebinizde kalıyor ve çevreye sürekli plastik madde atmayı bırakmış oluyorsunuz.

Adet kabı sağlığınız için de çok karlı. Şimdiye dek adet kabı kullanan kimsede toksik şok vakası görülmemiş ve bu gereci kullanan pek çok kadın çeşitli vajinal enfeksiyonlarından kurtulduğunu belirtiyor.

Nasıl Kullanılır?

  • İlk kullanımdan önce menstrual kabınızı beş dakika boyunca kaynatıp steril olmasını sağlıyorsunuz.
  • Kabınızı yerleştirmeden önce ellerinizi yıkıyorsunuz.
  • Kabı katlayıp vajina içine yerleştiriyorsunuz.
  • 12 saatte bir kabı boşaltıp yeniden yerleştiriyorsunuz. Adetinizin yoğun olduğu gün, kabı daha sık (örneğin 4 saatte 1) değiştirmeniz gerekebilir.
  • Kabı uyurken de kullanabiliyorsunuz.
  • İdrarınızı yaparken menstrual kabı çıkarmanız gerekmiyor çünkü kap vajina içerisinde kaldığı için hiçbir yere temas etmiyor.
  • Adet döneminiz sona erdiğinde kaynatarak sterilize edip sonraki ay kullanmak üzere kılıfında saklıyorsunuz.

Not 1: Adet kabını sabun ile yıkamamalısınız, sadece kaynatarak sterilize etmeniz gerekiyor; çünkü sabun vajina floranıza zarar verebilir.

Not 2: Bu ürün vajina içine yerleştirildiği için kızlık zarına zarar verebilir.r.

Vücudunuzla Barışın

Kullanımı ilk başta zor gibi görünebilir ama aslında oldukça pratik. 1-2 yerleştirmeden sonra hemen öğreniyorsunuz ve hayatınızı kolaylaştırdığı için çok memnun kalıyorsunuz. Adet kabı hareket kolaylığı sağlıyor, sızıntı yapmıyor; hatta regl olduğunuzu bile unutuyorsunuz.

Ped yerine adet kabı kullanmak vücudunuzu tanımanızı ve vücudunuzla barışık olmanızı sağlayacak; çünkü bir kaç kullanımdan sonra regl olmanın hiç de tiksinilecek ya da korkulacak bir şey olmadığını anlıyorsunuz.

Bir yanıt yazın