Beyin Sağlığınız İçin Tüketmeniz Gereken 3 Sebze

Beyin Sağlığınız İçin Tüketmeniz Gereken 3 Sebze

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Beyin sağlığınız için şekeri azaltıp, sızma zeytinyağı gibi sağlıklı yağları artırmanın yanı sıra, bol bol da sebze tüketmelisiniz. Bilimsel çalışmalar, serbest radikallerin vücudumuza verdiği zararlardan sebzeler ile kurtulabileceğimizi söylüyor. Aşağıda bahsedeceğimiz yeşillikler ise beyin sağlığınız için özellikle çok faydalı!

 

1. Ispanak

Ispanak yediğinizde, belki Temel Reis gibi kaslarınız şişmez ama beyninizi destekleyen pek çok besin maddesi alırsınız. Günde bir porsiyon ıspanak bile, düzenli olarak yeşil yapraklı bitki tüketmeyenlere oranla 10 yıl daha genç kalmanıza yardımcı olur.

Ispanak C vitamini bakımından zengindir ve C vitamini, ıspanak yaprakları içerisinde bulunan, oksijene duyarlı besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur.

Ispanağı günlük rutininize kolayca dahil edebilirsiniz. Eğer tadını sevmiyorsanız tavuk salatanıza ekleyebilir; otlar ve baharatlar ile lezzetli hale getirebilir ya da sıcak soslarla karıştırabilirsiniz. Günde 1 bardak ıspanak tüketmek sağlığınız için yeterli olacaktır.

 

2. Kara Lahana (Kıvırcık Lahana)

Kara lahana pek çok besleyici madde içerir ve beyin dostu sebzelerden biridir. Kara lahanada bulunan Sulforaphane, hem kanser ve kalp hastalıklarına iyi gelir; hem de beyin için oldukça yararlıdır.

 

3. Brokoli

Brokoli, E, C, K vitaminleri ile demir, çinko ve selenyum gibi mineraller içermektedir. Bu nedenle en faydalı sebzelerden biridir.

 

Strese Dikkat Edin

Modern dünyada beynimiz sürekli olarak stres altındadır ve antioksidanlar, vitaminler ve mineraller, stresin zararlarını yavaşlatmaya ya da tersine çevirmeye yardımcı olur. Beyninizi bir araba gibi düşünün. Arabanızın nasıl düzenli bakıma ve ve doğru yakıta ihtiyacı varsa; beyninizin de sağlıklı beslenmeye ve düşük stresli yaşama ihtiyacı vardır.

Her öğünde mutlaka sağlıklı yağlar, koyu yeşil yapraklı ve renkli sebzeler tüketmeye çalışın. Alkol ve şekerden uzak durun.

 

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Beyin Gücünüzü Artıracak 9 Besin

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Otizmi Önleyebilir

Ruh Sağlığı İçin Gerekli 5 Vitamin

Bir yanıt yazın