en sağlıklı tencereler

En Sağlıklı Tencereler Hangileridir?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Sağlıklı beslenmenin en önemli unsurlarından biri de besinleri sağlıklı bir tencerede pişirmektir. Bazı tencereler çeşitli ağır metalleri yemeklere geçirerek sağlık için risk oluşturur. Piyasada yaygın olarak satılan ve neredeyse her evde bulunan teflon tencereler bunlardan biridir. Peki o halde hangi tencereyi kullanmak gerekiyor? Bu yazımızda sağlıklı ve zararlı tencerelerden bahsedeceğiz.

 

Sağlık İçin Zararlı Olan Tencereler

Öncelikle zararlı olduğu bilinen tencereleri ele alalım:

Teflon: Neredeyse her evde bulunan ve bir çeşit plastik kaplama olan teflonlar, genellikle yapışmaz yüzeyleri nedeniyle tercih edilmektedirler. Fakat bu tencerelerin yüzeyleri -ne kadar dikkat edilirse edilsin- kısa bir süre sonra aşınmakta ve kanserojen maddelerin besinlere geçmesine neden olmaktadır. Aşınmamış olsalar bile yüksek sıcaklıklarda yine kanserojen maddeleri açığa çıkarmakta ve tiroid hastalığına yol açabilmektedirler. Bu nedenle teflon tencerelerden vazgeçip bir an önce daha sağlıklı seçeneklere yönelmek gerekir.

Granit: Granit tencerelerin ham maddesi aslında teflonda aynıdır. Ama zemini daha kalın olduğu için  bu tencereler darbelere ve çizilmelere daha dayanıklıdır. Dolayısıyla aşınma süreleri teflonlardan daha uzundur. Fakat bu tencereler de teflonlar gibi yüksek ısılarda kanserojen madde yaymaktadırlar. Dolayısıyla sağlıklı değillerdir.

Alüminyum: Alüminyum folyoyla ve alüminyum tencereyle pişen yemekler, yüksek oranda alüminyum içermektedirler. Alüminyum birikmesi ise uzun vadede alzheimer, zeka geriliği ve kanser gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. Pişirmede alüminyum ürünler tercih edilmemelidir.

Bakır: Eski dönemlerde daha çok kullanılan bakır tencereler, özellikle ısı iletkenlikleri fazla olduğu için tercih edilmiştir. Fakat bakır tencerelerde pişen yemeklere kurşun, bakır gibi ağır metaller geçebilmekte ve bu durum gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Kalaylama işlemi yapılarak bunun önüne geçilse de, bu işlem hem zahmetli hem de kalay döküldüğünde tencerenin yeniden zehirli olma ihtimali devam ettiği için yeterince güvenilir değildir.

 

Sağlıklı Tencereler

Güvenle kullanabileceğiniz tencereler ise şunlardır:

Çelik: Aşınmaya ve paslanmaya karşı dayanıklı bu tencereler; yemeklere hiçbir kanserojen madde geçirmemesi nedeniyle oldukça sağlıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Isıyı geç iletmesi ve yapışmaz yüzey olmaması bu tencerelerin dezavantajıdır ama çelik tencereler sulu yemekler için vazgeçilmez bir seçenektir.

Demir: Bir başka sağlıklı tencere seçimi demirdöküm tencerelerdir. Demirdöküm özellikle tavalarda tercih edilir, lezzetli et pişirmek için oldukça uygundur. Yüksek sıcaklıklarda bir miktar demirin yemeğe geçtiği bilinmektedir fakat bu zararlı değildir; hatta demir eksikliği söz konusuysa faydalı bile olabilir. Bu tencerelerin dezavantajı ağır olması ve bulaşık makinesinde yıkanamamasıdır. Ayrıca paslanmasını önlemek için demirdöküm tencereleri ıslak bırakmamak ve yağ ile sırlama yapmak gerekir. Bu zahmetlerin önüne geçmek için iç yüzeyi emaye kaplı demirdöküm tencereler piyasaya sürülmüştür. Emaye zararlı olmadığı için emaye kaplı demirdöküm tencereler tercih edilebilir.

Cam: Son yılarda yüksek ısıya dayanıklı cam kaplar da sağlıklı yemek pişirmek için tercih edilmektedir. Bu tencerelerin dezvantajı ısı değişimlerinde çatlama riski taşımasıdır. Diğer dezavantajı ise yiyeceklerin yüzeye yapışmasıdır. Bunun dışında cam tencereler oldukça sağlıklıdır.

Seramik: Doğal minerallerden üretilen ve yemeğe kanserojen madde geçirmeyen tencerelerden bir diğeridir. Ayrıca yapışmaz özelliktedirler.

 

Bir yanıt yazın