bir narsist

Bir Narsist Tarafından Kullanıldığınızı Gösteren 5 İşaret

AŞK & İLİŞKİLER

Narsistler; diğerlerinden üstünmüş gibi davranan, bütün ilginin onların üstünde olmasını isteyen, sürekli başarı ve güç peşinde koşan davranışlarıyla ünlüdür. Hedeflerine ulaşmak için her şeyi yapabilirler ve kendi çıkarları için başkalarını kullanırlar. Toplumda bu kişilerin sayısı hiç de az değildir. Patronunuz, arkadaşınız ya da eşiniz bir narsist olabilir. Kendinizi yıllardır onun eline bırakmış ve bunu hiç fark etmemiş olabilirsiniz.

Eğer bir narsist tarafından kullanılıp kullanılmadığınızı anlamak istiyorsanız, aşağıdaki 5 işareti inceleyin.

 

1.Her şeyin sizin hatanız olduğunu hissediyorsanız;

Eğer bir kişi, gerçeğin ne olduğuna bakmaksızın sürekli bir şeylerin sizin hatanız olduğunu söylüyorsa ve siz de artık buna inanmaya başlayıp kötü giden her şey için kendinizi suçluyorsanız; muhtemelen bir narsistle karşı karşıyasınız.

2.İyi bir şey yaptığınızda, bu başarı hak ettiği değeri bulmuyorsa;

Narsistler bir başkasının ön plana çıkmasından hoşlanmazlar. Bu nedenle eğer bir şey başardıysanız, bu başarınızın hakkettiği değeri bulmaması için canla başla çalışacaklardır. Amaçları ilgiyi sizin üzerinizden çekip yeniden kendilerini ön plana çıkmaktır. Eğer başarılarınız önemsenmiyor, gereken değeri görmüyorsa; daha da kötüsü siz de buna inanıp ne yaparsanız yapın kendinizi başarısız hissediyorsanız, bir narsistle karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz.

3.O ve onun meseleleri dışında bir şey konuşamıyorsanız;

Narsistlerin en belirgin özelliklerinden biri, sürekli kendilerinden bahsetmeleridir. Başkaları hakkında söyleyecek iyi bir şeyleri yoktur ve olan bitene dikkatlerini objektif bir biçimde veremezler. Hep kendilerini anlatırlar ve sonunda sıra size gelip bir cümle ettiğinizde bir yolunu bulup dikkati tekrar kendi üstlerine çekerler. Neredeyse sizle ve kendileri dışındaki dünyayla ilgili hiçbir şeyi umursamadıklarını düşünebilirisiniz.

4.Sürekli suçluluk hissediyorsanız;

Narsistler bir iyilik istediklerinde, karşısındaki kişiyi suçlu hissettirmeyi pratik bulurlar. Örneğin, “Neden bugün beni hiç aramadın! Arabanı ödünç almam gerekiyor.” diyebilirler. Siz ise suçluluk duygularıyla uğraşmaktan onun için sürekli bir şeyler yaptığınızı fark etmeyebilirsiniz.

5.Onun sorunlarını kendi sorunlarınız gibi benimsediyseniz;

Narsistler hasta olduklarında, başları belada olduğunda veya buna benzer sorunlar nedeniyle bir desteğe ihtiyaç duyduklarında, ortalama bir insana göre daha çok ilgi isterler. Eğer onun sorunlarını kendinizinkilerden daha çok umursamaya başladıysanız; daha doğrusu kendi sorunlarınızı hiçe sayıp tamamen onunkilere yöneldiyseniz, bir narsist tarafından kullanılıyor olma ihtimaliniz çok fazla.

 

Kaynak: link

 

Şuna da bir göz atın:

Zorlayıcı İnsanların 8 Temel Davranışı

Bir yanıt yazın