ömrü uzatıyor

Sahip Olunan Bazı Kişilik Özellikleri Ömrü Uzatıyor

RUH SAĞLIĞI

Uzun yaşamak insanoğlunun ezelden beri ilgisini çeken bir konudur. Tarih boyunca ölümsüzlük iksirleri aranmış, bu konuda masallar anlatılmış, filmler çekilmiştir. Neyse ki bilim ve tıp ilerledikçe uzun yaşamın neye bağlı olduğunu araştırmak da kolaylaştı. Genler, sağlıklı beslenme, anlamlı ve aktif bir yaşam tarzı uzun bir ömrün olmazsa olmazları. Bunlara ek olarak yapılan son çalışmalar, bazı kişilik özelliklerinin de ömrü uzatıyor olduğunu gösterdi.

Yaklaşık 30000 kişi ile yürütülen bir araştırma “pozitif olma”nın uzun yaşamla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Pozitif olmak dışında aşağıdaki özellikler de daha uzun bir ömürle ilişkili.

  • Gelecekle ilgili iyimser olmak
  • Diğer insanlarla yakın olmak
  • Kararlı olmak
  • Faydalı hissetmek
  • Rahat hissetmek

Yukarıdaki 6 özelliği taşıyan kişilerin önümüzdeki 4 sene içinde ölme oranları, diğerlerinden %18 daha düşük. 28,662 kişinin katıldığı bu araştırmada, katılımcıların tıbbi geçmişleri ve ruh sağlıkları incelendi. Yaş, gelir ve sağlık durumu açısından birbirine yakın kişilerin verileri kullanıldı.

Pozitif olmak ve yukarıda belirtilen diğer özelliklerin uzun yaşamla ilişkili çıkmasına ek olarak; araştırmada, maddi gelirin kişinin ölüm olasılığıyla hiç ilişkili olmadığı da görüldü. Bu sonuç oldukça şaşırtıcı bulundu. Ayrıca kişilik ve uzun yaşamla ilgili önceki çalışmalar dışadönük ve iyimserler olan kişilerin; içedönük ve karamsar kişilere oranla daha uzun yaşadığını göstermişti.

Araştırmayı yürüten Dr Christopher Jacobi, bu sonuçları “Kişinin ruh sağlığının iyi olması, yaşlanmaya ve ölüme karşı koruyucu bir etki yaratıyor.” diyerek özetliyor. İyi bir ruh sağlığı, muhtemelen beraberinde düşük kan basıncı, stresle baş etme becerisi, daha az alkol ve sigara kullanımı, aktif bir yaşam tarzı ve daha kaliteli bir uyku gibi unsurları getirerek uzun yaşama katkıda bulunuyor. Ayrıca sağlam bir psikolojiye sahip kişiler, boşanma ve işsizlik gibi olumsuz yaşam olaylarının psikolojik ve semptomatik etilerini daha az yaşıyorlar.

Araştırmadan çıkan diğer sonuçları özetlemek gerekirse:

  • İyimserlerin kalp sağlığı kötümserlerden daha iyi;
  • İyimserler daha sağlıklı bir beden kitle endeksine sahipler;
  • İyimserler fiziksel olarak daha aktifler ve daha az sigara içiyorlar;
  • İyimser kişilerin genel fiziksel sağlığı kötümserlerden daha iyi;
  • İyimserler, kötümserlerden %76 oranında daha ideal bir sağlığa sahipler.

 

Ne olursa olsun yine de pek çok kişi uzun yaşamak yerine iyi yaşamayı tercih ettiğini söyleyecektir. Ama zaten bu özellikler, ömrü uzatmasına ek olarak kişinin yaşam kalitesini de arttırır gibi görünüyor, ne dersiniz?

 

Kaynak: link

 

Şuna da bir göz atın:

200 Yıl Yaşamış Li Ching Yuen’in Tükettiği Uzun Yaşam Bitkileri

 

Bir yanıt yazın