yargılamayı bırakabilmek

İnsanları Yargılamayı Bırakabilmek İçin Yapacağınız 9 Şey

AŞK & İLİŞKİLER

Diğer insanlarla pek çok ortak noktamız olmasına rağmen, hepimiz farklı yaşamlara ve farklı bakış açılarına sahibiz; yeteneklerimiz ve yaşadıklarımız birbirinden farklı. Ama nedense birbirimizi yargılamak gibi bir huyumuz var ve bunu bırakmak hiç de kolay olmuyor. Hatta pek çok insan bırakmayı hiç denemiyor bile! Halbuki insanları yargılamayı bırakabilmek hayatta öğrenilecek en önemli şeylerden biridir. Eğer bunu başarabilirsek kendimizi daha mutlu hissedecek; daha rahat, daha iyi ve daha olumlu bir insan olmaya başlayacağız. Peki ya bunu nasıl başaracağız?

 

1. Tembel olmayın

Yargılamanın bir numaralı nedeni tembelliktir. İnsanları bütün derinliğiyle anlamak yerine kendi zihin çerçevemizden bakıp yargılamak daha kolaydır. Bu tuzağa düşmeyin. Nazik olun, dinleyin ve gerçekten neler olduğunu öğrenmeye çalışın.

 

2. Herkesin kendi hikayesi olduğunu bilin

Herkes hayatta sıkıntılar yaşar ve bir insanın davranışları kötü olsa da (ya da size uymasa da) bu şekilde davranıyor olmasının meşru bir nedeni vardır. Başka birinin neler yaşadığını ve içinde neler olup bittiğini bilemeyiz.

 

3. Biriyle zıt görüşte olduğunuzda, onun bakış açısını anlamaya çalışın

Hayat ve insanlar karmaşıktır, bu nedenle farklı görüşler ortaya çıkabilir. Herkesin kendi vizyonu çerçevesinde elinden geleni yaptığını, öne sürdüğü görüşe inanmak için nedenleri olduğunu unutmamak gerek.

 

4. Bilinçli bir şekilde insanlardaki iyiliği görmeye çalışın

Eğer bir insanda olumsuz bir şey görürseniz, o kişide olumlu bir şeyi de görmeye çalışın. İnsanlar film karakterleri gibi tamamen kötü olmazlar. Olumlu yanlarına odaklanınca mutlaka onları da görmeye başlayacaksınız.

 

5. Anda olun

Zihninizin bir kişi hakkında rastgele hikaye oluşturmasına izin vermeyin. Sadece şu anın üzerinde durun, kalbinizi açık tutun ve gerçek verilerle düşünün.

 

6. Mutlu ve doyurucu bir hayata giden pek çok farklı yol olduğunu bilin

Diğer insanların sizinle aynı yolda olmamaları, onların kaybolduğu anlamına gelmez. Mutluluğa giden pek çok yol vardır, siz belki bir tanesini biliyorsunuz ama yine de tüm cevaplar sizde değil. Sizin gibi davranmaları konusunda insanlara baskı yapmayın.

 

7. Kimsenin sizinle tanıştıktan sonra daha kötü hissetmesine neden olmayın.

Bunu aklınızda tutun ve asla olmasına izin vermeyin. Dünyadaki kötülüğü arttırmayın.

 

8. En çok hatırladığınız insanlar en sevilmez zamanlarınızda sizi sevenlerdir.

Size yapılan bu iyiliği siz de başkalarına yapın. Her insan sevilmeyi ve kabul edilmeyi hak eder.

 

9. Çevrenizdeki insanlara, özellikle de sevdiklerinize iyi davranmayı unutmayın.

Bazen bir rutine sıkışırız ve sevdiklerimize nasıl davrandığımızı düşünmeyiz. Fakat onlar bizim hayatımızdaki en önemli şeylerdir. Bu nedenle onlara güzel davranmaya zaman ayırmamız gerek.

 

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulma Yolları

En Sık Kullanılan 10 Olumsuz Düşünce Kalıbı

Bekarlarla İlgili Ön Yargıları Kıracak 10 Bilimsel Gerçek

Bir yanıt yazın