eş seçiminde koku

Kadınların Eş Seçiminde Koku Büyük Rol Oynuyor

AŞK & İLİŞKİLER

Aşkın ve fiziksel çekimin neye dayandığı her zaman merak edilmiştir. Genellikle fiziksel görünüş bunda en etkili unsur olarak düşünülür, fakat ortak ilgi alanının; hatta burçların bile eş seçiminde önemli bir rol oynadığını söyleyenler var. Yapılan bir araştırma ise kadınların eş seçiminde koku faktörünün son derece etkili olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre beğendiğimiz kokular doğacak çocuğun daha sağlıklı olması için bize yol gösteriyor.

Koku aslında ter bezleri aracılığıyla salgılanan feromon kimyasalının algılanmasıdır. Feromonlar özellikle insanların koltuk altı bölgesinden salgılanır. Parfümlerin içinde katkı maddesi olarak feromonların bulunduğu bilinmektedir. Peki ya neden bazı insanların kokusunu diğerlerinden daha çok beğeniriz? Bunu kokunun eş seçimindeki etkisini inceleyen bir deneye bakarak anlamak mümkün.

 

Eş Seçiminde Koku Ne Kadar Etkili?

İsviçreli bilim adamı Claus Wedekind, kadınların erkek kokularına duyarlılığını ölçmek için bir deney yaptı. 49 kadın ve farklı gen çeşitliliğine sahip 44 erkekle yürütülen bu deneyde, erkeklere temiz bir t-shirt verildi ve erkeklerden bu t-shirtleri 2 gece giymeleri istendi. Daha sonra kıyafetler laboratuvara alındı ve araştırmacılar tarafından kıyafetlerin her biri başka bir kutuya yerleştirildi. Daha sonra her kadına farklı gen varyasyonundan erkeğe ait t-shirtün bulunduğu 7 kutu sunuldu. Kadınlardan, her kokunun şiddetine, hoşluğuna ve çekiciliğine karar vermeleri istendi. Sonuç oldukça şaşırtıcı çıktı. Kadınlar gen çeşitliliği kendisininkinden farklı olan erkeklere ait kokuları beğendiler.

Farelerde de benzeri görülen bu davranışı evrim bilimciler, farklı genlerin birleşiminden doğan çocukların daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları nedeniyle doğanın bizi sağlıklı canlılar yetiştirmeye yönlendirmesi olarak açıklıyor.

Yapılan bu deney kokunun eş seçiminde önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Fakat buradan yola çıkarak, kokunun eş seçiminde tek etken ya da en önemli etken olduğunu söylemek doğru olmaz. İnsanın karmaşık bir canlı olduğu göz önünde bulundurulursa, farkında olmadığımız daha pek çok etken eş seçiminde rol oynuyor olabilir. Ama en azından şunu bilmekte fayda var: daha sağlıklı nesiller için doğal güdüleri bastırmamak; koku ve bunun gibi unsurların bize yol göstermesine izin vermek oldukça önemli.

Böyle düşününce, “Aşırı hijyen ve ağır parfümlerle kendi kokumuzu baskılayarak yanlış mı yapıyoruz?” sorusu da akıllara geliyor.

 

Şunlara da göz atmakta fayda var:

Üçgen Aşk Teorisi

Bağlanma Stiliniz İlişkilerinizi Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın