sağlıklı ve mutlu bir ilişki

Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin 9 Öneri

AŞK & İLİŞKİLER

İlişkiler mutlu bir hayatın en önemli unsurudur. Bu nedenle sağlıklı ve mutlu bir ilişki için dikkat edilmesi gereken temel noktaları bilmekte fayda var.

 

İlgi ve paylaşım

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için, partnerinizin gündemindeki olumlu ve olumsuz olaylara ilgi göstermeniz gerekiyor. Onun neleri sevip neleri sevmediğine dikkat etmeli ve onu her gün yeniden tanıyıp keşfetmeye devam etmelisiniz.

İnsan durağan bir mekanizma değildir. Eğer ilgilenmezseniz bir süre sonra partneriniz size tanımadığınız bir kişiyle dönüşmüş gibi gelebilir. Dolayısıyla aradaki paylaşımı ve yakınlığı sürdürmeniz şart.

 

Ortak değerler ve hedefler

Partnerinizle ortak kültürden gelmeniz, dini olarak benzer görüşlerde olmanız ve benzer hayat tarzlarını benimsemeniz ilişkinizin daha sağlıklı ilerlemesini kolaylaştırır. Her ne kadar zıt kutuplar birbirini çekse de; taban tabana zıt olmak sağlıklı bir ilişki kurmak açısından çok zordur.

Araştırmalar; dini inanç ve kültür gibi temel noktalarda uzlaşılmış ilişkilerin daha uzun ömürlü olduğunu göstermektedir. Çiftlerin yaşam tarzları birbiriyle çok çelişik olmamalı, birlikte bir şeyler yapmalarına izin verecek ortak bir zemin bulmaya müsait olmalıdır.

 

Bireysellik ve karşılıklı destek

Farklı geçmişlerden gelen iki insanın tamamen aynı duygu, düşünce, istek, ilgi alanı ve değerleri taşıması imkansızdır. Ortak bir zeminde buluştuğunuz noktalar olsa da; partnerinizin mutlaka sizden farklı yönleri olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için eşinizin bireysel ilgi alanlarına saygı duymanız ve kendisini geliştirmesini desteklemeniz gerekiyor. Aslında başlangıçta sizi çekenin, onun sizden farklı yönleri olması olduğunu unutmayın.

 

Kavga değil tartışma

Her ilişkide mutlaka sorunlar olacaktır. Fakat bu sorunları, savaşarak değil; herkesin olgunca düşüncelerini ve isteklerini söyleyebildiği, birbirini anlamaya çalıştığı sağlıklı bir zeminde çözmeye çalışmalısınız.

Birbirini yargılayan, aşağılayan, duygusal olarak suistimal eden ve sürekli şiddetli kavgalar yaşayan çiftlerin mutlu bir ilişki yaşaması imkansızdır.

 

Cinsellik konusunda uzlaşın

Cinsellik ödül veya ceza değildir; iki tarafın da keyif alması gerekir. Çiftlerin birbiriyle cinsellik hakkında konuşabilmesi ve isteklerini anlatabilmesi sağlıklı bir cinsel hayat için anahtar noktadır. Partnerinizi mutlu edecek şeyleri göz önünde bulundurmalı ve onu rahat olmadığı şeyleri yapmaya zorlamamalısınız.

Cinsel sorunlarınızı çözemediğinizde uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

 

Şefkat

Çiftlerin birbirine şefkat beslemesi; bunu cinsellik içermeyen dokunuşlarla ve sarılmalarla göstermesi, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin en önemli işaretlerindendir. İlk başta hissedilen heyecan ve aşk duygusu zamanla şefkate dönüşerek varlığını devam ettirdiği takdirde, ilişkinin mutlu ve uzun ömürlü olması kaçınılmazdır.

 

Ebeveynlik konusunda uzlaşın

Çiftler arasındaki en büyük sorunlar çocuk yetiştirmede ortaya çıkmaktadır. Çiftlerden birisi aşırı hoşgörülü, diğeri otoriter bir ebeveynlik tarzını benimsemiş olabilir; ya da daha önce belirttiğimiz gibi farklı inanç ve kültürlerden gelmiş kişiler çocuk yetiştirmede farklı değer ve inançları ön plana çıkartmak isteyebilir. Bu durumda ilişkide büyük sorunlar çıkacaktır.

Ebeveynlik konusundaki fikir çatışmalarınızı mutlaka kendi aranızda konuşarak çözmelisiniz. Çiftler arasındaki çatışmaların çocuğa yansıması çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Eğer ebeveynlik tarzı konusunda uzlaşma sağlayamazsanız, bir uzmana başvurmalısınız.

 

Para konusunda şeffaf olun

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için çiftler harcamalarını birbirinden saklamamalı, para konusunda şeffaf olmalıdırlar. Biriniz diğerinden daha çok kazanıyor olsanız bile partnerinizle ortak bir para hesabı oluşturmalı; büyük harcamalar yapılacaksa buna beraber karar vermelisiniz.

 

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için birlikte eğlenmek gerekir

Cinsellik ve güzellik, zamanla solup giden şeylerdir. Eğer uzun ve mutlu bir ilişki istiyorsanız partnerinizle gülebiliyor olmalısınız.

Eğlence için mutlaka zaman ayırın.

 

Şunlara da göz atın:

Üçgen Aşk Teorisi

En İdeal Evlenme Yaşı Hangisi?

Bir yanıt yazın