İleri Yaşta Anne Olanların Çocukları Daha Zeki

İleri Yaşta Anne Olanların Çocukları Daha Zeki

ÇOCUK GELİŞİMİ

İleri yaşta anne olmayı düşünenler, yaşlarının hamileliği olumsuz etkileyebileceği yönündeki haberler nedeniyle biraz baskı hissedebilirler. Ama son araştırma bu konuda iyi bir haber veriyor: ileri yaştaki annelerin çocukları daha zeki olabilir! Bu sonuç yaşın kendisine değil; daha ziyade ileri yaştaki annelerin ekonomik istikrarı ve sağlık alışkanlıklarına dayanıyor. Yani ileri yaşlarda aile kurmak o kadar da kötü bir fikir değil.

London School of Economics ve Max Planck Demografik Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, 2001 yılında doğan çocuklar incelendi ve ileri yaştaki annelerden doğan çocukların daha yüksek zihinsel yeteneklere sahip olduğu sonucuna ulaşıldı. Araştırmacılar bunu çocukların akıllanmasına değil, annelerin niteliklerinin değişmesine bağlıyorlar. Geçmişte, ileri yaştaki annelerden doğan çocuklar genellikle dördüncü veya beşinci çocuk oldukları için, ilk doğan çocuk kadar maddi kaynak ve ilgiye sahip olamıyordu. Ancak bugün, ileri yaştaki annelerden doğan çocukların, ilk çocuk olma olasılıkları daha yüksek. Buna ek olarak, ileri yaştaki annelerin genç annelere göre daha iyi bir eğitime ve daha iyi işlere sahip olma olasılıkları daha yüksek ve bu durum çocukların zekasına katkıda bulunuyor. Son olarak, ileri yaştaki annelerin genç annelere oranla gebelik sırasında sigara içme olasılıkları da daha düşük ve bu da çocukların genel durumunu etkiliyor.

Çalışma için, 2001’de doğan çocuklar 10 yaşına geldikleri zaman zihinsel kapasite açısından incelendi ve bu sonuçlar 1958 ve 1970’de doğan aynı yaştaki çocukların sonuçları ile karşılaştırıldı. Geçmişte, 25-29 yaşındaki annelerden doğan çocuklar bu testlerden daha yüksek puan alma eğilimi gösteriyordu. Şimdi ise durum tersine döndü ve daha ileri yaştaki annelerin çocukları yüksek puan alıyor.

The Independent gazetesinin baş yazarı Dr. Alice Goisis, “Araştırmamız geç anne olan kadınların çocuklarının, zihinsel yetenek açısından zamanla nasıl değiştiğini ve bu değişimden neyin sorumlu olduğunun inceleyen ilk araştırmadır.” diyor ve endüstriyel toplumlarda kadınların, ilk çocuklarını daha geç yaşta dünyaya getirdiklerini  belirtiyor.

Ebeveynin ilgisi, çocuğun zekası için önemli bir belirleyicidir ve elbette bu faydayı elde etmenin annenin yaşıyla bir ilgisi yok. İlk doğan çocuklar ebeveynleriyle daha fazla birebir zaman geçirdiği için, küçük kardeşlere oranla zihinsel açıdan daha avantajlı. Bilim adamları her ne kadar, çoğu ebeveynin tüm çocuklara duygusal olarak eşit ilgi gösterdiğine inansa da; aileye daha fazla çocuk katıldığında ister istemez bir dikkatsizliğin ortaya çıktığını düşünüyorlar. Çocuk sayısı arttıkça; birlikte resim yapmak, el işi yapmak ve kitap okumak gibi çocuğun zihinsel olarak harekete geçmesini sağlayan ve entelektüel olarak zirveye ulaşmasına yardımcı olan etkinliklere daha az vakit kaldığını düşünüyorlar. Son olarak araştırmacılar, ortaya çıkan bu zihinsel farklılığın çok az olduğunu da belirtmeden geçmiyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Çocuklar Evcil Hayvanlarını Kardeşlerinden Çok Seviyor!

Fiziksel Olarak Aktif Çocukların Depresyona Girme İhtimalleri Daha Düşük

Çocuğunuzun Zeka Türü Hangisi?

Bir yanıt yazın