Çocuklar Evcil Hayvanlarını Kardeşlerinden Çok Seviyor!

Çocuklar Evcil Hayvanlarını Kardeşlerinden Çok Seviyor!

ÇOCUK GELİŞİMİ

Yeni araştırma bulgularına göre, çocuklar evcil hayvanlarını, kardeşlerini sevdiklerinden daha çok seviyorlar. Evcil hayvanlarıyla olan ilişkilerinden daha memnunlar.

Araştırmada, 77 ailenin 12 yaşındaki çocukları incelendi. Evcil hayvanlarla olan ilişkilerin, aile bireyleriyle olan ilişkilerle kıyaslandığında nasıl bir yerde durduğu ve çocuk gelişimine nasıl bir katkıda bulunduğu araştırıldı. Bu çalışma, evcil hayvanların çocuklar için önemini vurgulaması açısından büyük değer taşıyor.

Araştırmanın yazarı Matt Cassells, “Çocukluğunda sevdiği bir evcil hayvanı olanlar, hayvanların da tıpkı insanlar gibi arkadaşlık ve yakınlık sağladıklarını bilirler.” diyor. “Hayvanlar konuşulanların tamamını anlayamıyor ve sözlü cevap veremiyor olsalar da, yine de ifade ettiklerimizi anlamada bir kardeşten daha kötü değiller; hatta hayvanların her konuşulanı anlamaması ve sözlü cevap verememesi, yargılayıcı olmamaları açısından bir avantaj da sağlıyor.” diyor.

Daha önceki araştırmalar erkek çocukların evde beslenen hayvanlarla, kız çocuklara oranla daha güçlü ilişkiler kurduğunu bulmuşken; bu araştırmadan böyle bir sonuç çıkmadı. Kız ve erkek çocuklar evcil hayvanlardan eşit derecede memnunlar ama kızlar erkeklere oranla evcil hayvanlarıyla daha fazla etkileşime geçiyor.

Araştırmayı yürüten bir diğer isim Dr. Nancy Gee, evcil hayvanların, insan sağlığı ve topluluk uyumu üzerindeki olumlu yararlarını gösteren kanıtların gittikçe arttığını söylüyor. Ayrıca ergenlerin evcil hayvanlardan aldığı desteğin, ilerleyen yaşamlarında ruh sağlıklarına olumlu katkıda bulunabileceğini belirtiyor ama hayvanların çocuk gelişimi üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek gerektiğini de ekliyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Fiziksel Olarak Aktif Çocukların Depresyona Girme İhtimalleri Daha Düşük

Çocuğunuza Nasıl Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırırsınız?

Çocuklara Ne Kadar Sorumluluk Verilmeli?

Bir yanıt yazın