fiziksel olarak aktif çocukların depresyona girme ihtimalleri daha düşük

Fiziksel Olarak Aktif Çocukların Depresyona Girme İhtimalleri Daha Düşük

ÇOCUK GELİŞİMİ

Norveç Bilim Teknoloji Üniversitesi ve Sosyal Araştırmalar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, orta düzey ya da yüksek düzey fiziksel aktivitelerle meşgul olan çocukların depresyona girme olasılıkları daha düşük. Daha önceki çalışmalar fiziksel aktivitenin, yetişkinlerde ve gençlerde depresyon riskini düşürdüğünü göstermişti ama bu bağlantının çocuklar için geçerli olup olmadığı bilinmiyordu.

Norveç Bilim Teknoloji Üniversitesi’nin yaptığı bu araştırma Pediatri dergisinde yayınlandı. Araştırmada yüzlerce çocuk izlendi ve fiziksel aktivite ile depresyon arasındaki ilişki incelendi. 6 yaşında yaklaşık 800 çocuk ile başlanan çalışmada, bu çocukların yaklaşık 700’ü 8 ve 10 yaşlarında da incelendi. Fiziksel aktivite miktarı ivmeölçer ile ölçüldü, çocukların psikolojik durumları ise ebeveynlerine sorulan sorularla incelendi.

Araştırma sonuçları, fiziksel olarak aktif 6 ve 8 yaşındaki çocukların, iki yıl sonra muayene edildiğinde daha az depresif belirti gösterdiğini; yani fiziksel aktivitenin depresyon gelişimine karşı koruma sağlayabileceğini ortaya koydu. NTNU Psikoloji Bölümü’nden doçent Dr. Silje Steinsbekk, bu bulgunun önemli olduğunu, çocukluk çağındaki depresyonu önlemek ve tedavi etmek için fiziksel aktivitenin kullanılabileceği anlamına geldiğini söyledi. Psikoloji departmanı aynı zamanda depresyon semptomları gösteren çocukların zamanla fiziksel olarak daha az faal olup olmadığını da araştırdı ancak bu konuda anlamlı bir sonuç bulunmadı.

Önceden ergenler ve yetişkinlerle yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular, sürekli televizyon ve bilgisayar oyunlarının olduğu durgun bir yaşam tarzının, depresyon ile ilişkili olduğunu da göstermişti ancak; NTNU’nun çocuklarla yaptığı bu çalışmada depresyon ile durgun yaşam tarzı arasında bir ilişki bulunmadı.

NTNU’nun çalışmasından yola çıkarak ebeveynlere ve sağlık profesyonellerine küçük bir mesaj: Çocuklara fiziksel aktiviteler için alan sağlayın ve çocukların biraz terlemesine, nefes nefese kalmasına izin verin! Çocukları TV ve iPad ekranlarıyla sınırlamak yeterli değil; onların bisiklete binmeleri ve açık havada oynamaları gerek. Ruh sağlıklarının iyi olabilmesi için çocukların daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları var.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Açıklanmalı?

Anne Baba Tutumları ve Çocuk Üzerindeki Etkileri

Çocuklara Ne Kadar Sorumluluk Verilmeli?

Bir yanıt yazın