sosyal kaygı pratik

Sosyal Kaygı Bu Pratik Yolla Çözülebilir

RUH SAĞLIĞI

Sosyal fobi veya sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinen sosyal kaygı, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmeye yoğun şekilde kaygı duyma ve kaygı duyulan durumlardan kaçınma eğilimi ile tanımlanabilecek bir anksiyete bozukluğudur. Topluluk önünde konuşmak, dikkatleri üzerinde toplamak, kendisinden daha yetkili biriyle konuşmak ve karşı cinsle tanışma girişiminde bulunmak gibi sosyal davranışlar gerçekleştirmek, bu bozukluğu yaşayanlar için oldukça zordur. Dolayısıyla sosyal kaygı, iş dünyasındaki ve romantik ilişkilerdeki fırsatları kaçırmaya neden olarak kişinin hayatını felce uğratabilir. Yeni bir çalışma, küçük bir tavsiye vererek bu sorundan kurtulmanın yolunu açıyor. “Nazik davranışlar sergilemek, sosyal kaygısı olan kişilerin, sosyal durumlarla kolayca baş edebilmesine yardımcı olabilir.” diyor.

Sosyal kaygı, utangaç olmaktan çok daha fazlasıdır. Sosyal kaygı yaşayan kişiler, diğer insanlarla yakınlaşmakta zorlanırlar. Doğal olarak daha az arkadaşları vardır ve bu nedenle yaşamsal olan destek ve mutluluk kaynaklarını kaybedebilirler.

 

Sosyal Kaygı ve Nezaket Davranışları

Kanadalı araştırmacılar Jennifer Trew ve Lynn Alden, nazik davranışlar sergilemenin sosyal kaygıya iyi gelip gelmediğini anlamak için bir çalışma yaptı. Çalışmaya katılanlar 4 haftalığına 3 gruba ayrıldı:

  • Bir grup, ev arkadaşlarının bulaşıklarını yıkamak gibi nazik davranışlar sergiledi.
  • Diğer grup nezaket davranışları olmadan pek çok sosyal etkileşime maruz bırakıldı.
  • Özel bir şey yapmayan üçüncü grup kontrol grubu olarak kullanıldı.

 

Çalışmanın sonunda sosyal etkileşimlerde daha rahat hisseden grup, nazik davranışlar sergileyen grup oldu. Bu nedenle nezaketin, insanların reddedilme kaygılarıyla baş etmelerine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılardan biri olan Dr. Jennifer Trew “Nazik davranışlar, sosyal çevrenin beklentilerini ve olumlu algılarını biraz daha yükselterek, kişinin olumsuz sosyal beklentilerini aşmasına yardımcı olabiliyor; kişinin sosyal kaygı seviyesinin azalmasına yardım ediyor ve böylelikle sosyal durumlardan daha az kaçınmayı istemesini sağlıyor.” dedi. Araştırmayı yürüten diğer isim Profesör Lynn Alden da, bu teknik kullanılarak yapılan bir müdahalenin özellikle hastalığın başlangıcında işe yarayabileceğini belirtiyor.

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulma Yolları

5 Adımda Kronik Kaygıdan Kurtulmak

En Sık Kullanılan 10 Olumsuz Düşünce Kalıbı

Bir yanıt yazın