sarı kantaron bitkisi

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

BİTKİSEL TEDAVİ, RUH SAĞLIĞI

Sarı kantaron bitkisi, latince adıyla hypericum perforatum, yüz yıllardır tedavi yöntemi olarak kullanılmasına karşın bilimsel etkinliği yeni yeni kanıtlanmaktadır. Orta çağda kötü ruhları kovduğuna inanılan bu bitki, genellikle yaralara sürülüp yaraları iyileştirmede kullanılırdı.

Sarı kantaronun sakinleştirici ve ruhsal durum yükseltici bir etkisi vardır. Maryland Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma bu bitkinin antidepresan ilaçlarla benzer bir etki yarattığını fakat daha az yan etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Almanya’da anksiyete ve depresyon tedavisi için sarı kantaronun kullanımı onaylanmıştır.  Ayrıca ABD’de en çok satılan bitkiler arasındadır ve uykusuzluğa da iyi geldiği söylenmektedir.

Sarı Kantaron Bitkisinin Kullanımı :

Çay olarak tüketilecekse 1 bardak içme suyuna sarı kantaronun çiçekli kısımlarından 1 tatlı kaşığı koymak yeterlidir. Kaynar suda 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülüp içilebilir. Bu  çay günde 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Sabah akşam günde 2 bardak olmak üzere, 4-6 hafta boyunca kullanılabilir.

Sarı kantaron yağ ve tablet olarak da satılmaktadır.

Yan etkileri :

Hassas ve açık tenlilerde güneş alerjisine sebep olabilmekte ve gözlerde hassasiyet yaratabilmektedir.  Sarı kantaron, antidepresan ilaç ve doğum kontrol hapıyla birlikte kullanmamalıdır.

Bitkisel çözümleri özellikle hamilelerde, çocuklarda, yaşlılarda ve ağır hastalığı olanlarda doktora danışmadan kullanmayınız. Bitkilerin ilaçlarla etkileşime girebildiğini, uzun süreli ya da yüksek dozlu kullanımlarda organlara zarar verebileceğini unutmayınız. Yan etkiyle karşılaşırsanız bitkisel uygulamaları bırakınız.

Şuna da bir göz atın:

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Bir cevap yazın