bir nefes tekniği

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

RUH SAĞLIĞI

Bu yazımızda stresli anlarda kullanabileceğiniz, rahatlamanızı sağlayacak bir nefes tekniği anlatacağız. Stresli olduğumuz zamanlarda nefes alma şeklimiz değişir. Ağzımızdan sık ve yüzeysel nefesler almaya başlarız. Doğrusu, burnumuzdan daha derin ve yavaş nefesler almaktır.

Doğru nefes sağlığınızı ve formunuzu iyileştirir. Çünkü doğru nefes alındığında kaslardaki ve iç organlardaki oksijen miktarı artar. Ayrıca doğru nefes:

  • Kan basıncınızı düşürür.
  • Stres hormonlarını; yani adrenalin ve kortizolu düşürerek stres ve kaygıyı azaltır. Serotonin gibi mutluluk hormonları salgılamanızı sağlar.
  • Sempatik ve parasempatik sinir sistemini dengeler.
  • Atletik performansı geliştirir.
  • Zihinsel odaklanmayı ve beyin sağlığını geliştirir.

Sadece gündelik yaşamınızda değil spor yaparken de, ağzınızdan değil burnunuzdan nefes almalısınız. Spor sırasında burnunuzdan nefes almak performansınızı, dayanıklılığınızı, spor sonrası enerji seviyenizi ve hatta yağ metabolizma yeteneğinizi arttıracaktır.

 

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Sizi sinirlendiren bir şey olduğunda ya da içsel bir gerilim yaşadığınızda “tepki vermeden önce” bu tekniği kullanın. Bu nefes tekniğini uygulamak için aşağıdaki aşamaları takip etmelisiniz:

  • Düz durun ve dilinizin ucunu ön dişlerininiz arkasına doğru yerleştirin. Nefes egzersizi boyunca dilinizi orada tutun.
  • 4‘e kadar sayarak sessizce burnunuzdan nefes alın.
  • Nefesinizi tutup 7‘ye kadar sayın.
  • Nefesi ağzınızdan 8‘e kadar sayarak verin. Nefesi verirken “hooh” sesi çıkarabilirsiniz.
  • Bu döngüyü 3 kere daha tekrarlayın; yani toplam 4 kere yapın. (İlk aydan sonra, 8’e de çıkarabilirsiniz.)

Bu nefes tekniğinin anahtarı 4, 7 ve 8 sayılarını hatırlamaktır. Aslında her nefes aşamasında ne kadar zaman harcadığınıza odaklanmanız gerekmiyor, önemli olan doğru oranı yakalayabilmek.

Bu egzersizi gün boyunca istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz, ancak uygulamanın ilk ayında üst üste dört kereden fazla yapmamanızı öneririz. Daha sonra üst üste 8 kereye kadar uygulayabilirsiniz.

Bu nefes tekniğini doğru bir şekilde uyguladığınızda, sizi ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde rahatlattığını görecek; son derece memnun kalacaksınız.

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Stres Bedeninizi Nasıl Etkiliyor?

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

Bir yanıt yazın