iyi bir uyku

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

RUH SAĞLIĞI

Sağlıklı bir uyku beynimizin ve vücudumuzun kendini yenilemesini, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Stres ve anksiyetenin yükseldiği dönemlerde kafamızda rahatsız edici düşünceler uçuşur; kendimizi hep tetikte hisseder ve rahatlamakta zorlanırız. Bu nedenle uykumuz yüzeyselleşebilir ya da uykuya dalmakta zorluk çekebiliriz. Eğer kaygılı hissediyorsanız ve uyku kaliteniz düştüyse, iyi bir uyku çekmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

 

İyi bir uyku çekmek için yapılacaklar:

  • Yatağa girmeden önce, ertesi gün yapmanız gerekenlerin bir listesini hazırlayın. Listenin 4 maddeden fazla görev içermemesine dikkat edin. Eğer yapılması gerekenler 4 maddeden daha fazlaysa bir kısmını daha ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz.
  • Ertesi gün için en az 15 dakikalık meditasyon, yazı, yürüyüş gibi sizi rahatlatacak şeyler yapabileceğiniz spesifik bir zaman belirleyin.
  • Sıra uyumaya geldiğinde yatak odanızın mümkün olduğunca karanlık ve sessiz olmasını sağlayın.
  • Rahat bir pozisyonda uzanın. Derin nefes alın, zihninizi boşaltın ve dikkatinizi nefesinize verin. Nefesinizi kontrol etmeyin, sadece izleyin.
  • Eğer aklınıza rahatsız edici düşünceler gelirse yaptığınız listeyi ve bunların yarın üstesinden geleceğinizi hatırlayın. Dikkatinizi yeniden nefesinize verin.

Uykuya dalmadan önce dilinizi üst damağınıza, dişlerin kökünün başladığı noktaya yakın bir yere yaslayıp 4 kere derin nefes alırsanız uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

 

Uyku Eksikliğinin Sağlık Üzerindeki Etkileri

Uykunun en önemli işlevlerinden biri beynin kendini toparlamasına ve onarmasına izin vermektir. Derin uyku süresince beynin düşünce, hafıza, dil gibi unsurlardan sorumlu bölümü algılarla ilişiğini kesiyor ve kendini yenileme moduna giriyor. Gün boyunca beyninizi ne kadar çok kullanırsanız, yenilenmesi o kadar uzun sürüyor ve daha çok uykuya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Yetersiz uyku kilo alma, artan intihar riski, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hayatı tehdit eden hastalıklarla ilişkilidir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar, uyunacak ortamın karanlık olmasına ve çok sıcak olmamasına dikkat etmelidir. Yatak odasındaki elektronik eşyaların kapalı olması sağlanmalı ve uyumadan önce elektronik ekranlara bakılmamalıdır.  Yatmadan 2 saat önce sıvı alımını bırakılması, gece tuvalete kalkmamak açısından iyi olacaktır.

 

Kaynak: link1, link2

 

 

Şuna da bir göz atın:

Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Kadınlar Neden Uykuya Daha Çok İhtiyaç Duyuyor?

Bir yanıt yazın