kronik stres kanserin

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Stres sağlığınızı bozma konusunda düşündüğünüzden çok daha etkili! Bunun sebeplerinden biri stresin obezite ve diyabetten, kalp hastalığı ve kansere; pek çok hastalığa neden olan inflamasyona (mikropsuz yangı) yol açması. Yaklaşık 100 yıl önce, 1908’de, Dr. Eli Jones kanserin sebeplerinden en önemlisinin çözümlenmemiş stres oluğunu öne sürmüştür. O zamandan bu zamana yapılan pek çok çalışma bu ilişkiyi doğrulamaktadır.

 

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Fareler üzerinde yapılan güncel bir araştırma, kronik strese sahip hayvanların lenf sisteminde, kanserin daha hızlı ve daha kolay yayılmasına zemin hazırlayan değişiklikler olduğunu bulmuştur. Bunun üzerine Science Alert, insanlar üzerinde bu çalışmanın henüz tekrarlanmadığını ama hayvan çalışmalarının stresin tümör hücrelerinin yayılmasına nasıl yol açtığını anlamamızı sağlayabileceğini belirtmiştir. 

Tabii ki bu sonuç, kanser teşhisi alan birinin 1 dakika bile stresli olmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü zaten bu teşhisi almak insanın başına gelebilecek en stresli durumlardan birisi.  

 

Stres Kanserin Yayılmasını Nasıl İlerletiyor?

Kanser hücreleri, tipik olarak vücudunuzun diğer bölgelerine kan damarlarınız ya da lenf sisteminiz aracılığıyla yayılır. Stres bu iki kanalı da etkilemektedir.

Stres hormonlarından biri olan adrenalin, sempatik sinir sisteminde lenf oluşumu oranının artmasına etki etmekte ve lenf damarlarındaki kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde diğer vücut bölümlerine yayılmasına yol açmaktadır.

Bir başka araştırma, stres hormonu norepinefrinin kanser büyüme oranı arttırdığını göstermiştir. Norepinefrin, tümör hücrelerinin etrafındaki dokuyu parçalayan bileşenleri üreten tümör hücrelerini uyararak, hücrelerin kana daha kolay karışmasına yardım etmektedir.

Bir diğer stres hormonu olan epinefrinin de, özellikle prostat ve meme kanseri gibi belli kanser hücrelerini yok olmaya dirençli hale getirdiği görülmüştür. Ayrıca The National Cancer Institute hayvanlarla yapılan bir başka çalışmadan yola çıkarak, vücudun stres karşısında ürettiği nöroendokrin tepkisinin, DNA onarımı ve hücre gelişimi düzenlenmesi gibi, direkt olarak kanser oluşumuna karşı koruyucu önemli işlemleri bozabileceğini belirtmiştir.

Bütün bu çalışmalar, stresin hem kanserin ilerlemesini arttırdığı hem de kanser tedavilerinin verimliliğini azalttığını düşündürmektedir. Dolayısıyla kanserli hastalara uygulanan fiziksel tedavilerin yanı sıra; onlarla nasıl ilgilenildiği ve ruh sağlıklarının nasıl olduğu da önem kazanmaktadır. 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulma Yolları

En Sık Kullanılan 10 Olumsuz Düşünce Kalıbı

5 Adımda Kronik Kaygıdan Kurtulmak

Bir cevap yazın