Cep Telefonlarının

Cep Telefonlarının Sağlığa Olan 5 Zararı

SAĞLIK TAVSİYELERİ

21. yüzyıl iletişiminde bir devrim yaratan cep telefonlarının, her an her yerde herkesin elinde olduğunu görüyoruz. Sağladığı modern rahatlık sayesinde bu cihazlar, günlük hayatta kendilerine gittikçe daha da fazla yer buluyor.

Cep telefonları; arkadaşlarınız, aileniz ve iş ortaklarınızla iletişim kurmanız için size etkili ve kolay bir yol sunuyor; ama her şey gibi bu cihazların da fazla kullanımı sorunlar yaratıyor. Cep telefonlarındaki radyo frekans dalgaları insan vücudunda, kimyasal bağları kırmayan veya iyonlaşmaya neden olmayan elektromanyetik alanlar (baz istasyonları) aracılığıyla iletilir. Her ne kadar cep telefonları düşük güçte radyo frekansı vericileri olarak düşünülse de, cihazınız açık olduğu sürece bu dalgalar iletiliyor. Dolayısıyla, radyo frekansı maruziyetini azaltmak için cihazla olan uzaklığınızı arttırmanız gerekiyor.

Federal Haberleşme Komisyonu (FCC), cep telefonu kullanıcılarının radyasyon maruziyetini önemli ölçüde azaltmak için, cihazlardan en az 20 santimetre uzakta olunmasını öneriyor. Çünkü yetişkinler ve özellikle de çocuklar, radyasyon dalgalarının beyindeki uzun süreli etkilerden zarar görebilirler. Pittsburgh Üniversitesi’nde çevresel onkoloji müdürü Dr. Devra Davis verdiği demeçte, küçük çocuklar için özellikle dikkat edilmesi gerektiğini; çünkü cep telefonlarının güvenli olduğundan emin olacak kadar zamana ve bilgiye sahip olmadığımızı söylüyor.

 

Duyguları Olumsuz Etkiliyor

İki veya daha fazla kişinin yüz yüze konuştuğu bir ortamda cep telefonu bulunması, telefonunu görünür bir yere koyan kişiye karşı olumsuz duygular hissetmeye neden oluyor. Essex Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar bir mobil cihazın yüz yüze konuşmayı nasıl etkilediği incelendi. 37 çift yabancının, yaşadığı ilginç bir olay hakkında 10 dakika konuşması istendi. Katılımcıların yarısının cep telefonu yakınlarda duruyordu, diğer yarısının ise cep telefonu yanında değildi. Çalışmanın sonuçları, cep telefonu bulundurmayan katılımcıların, diğer katılımcılara oranla daha olumlu algılandığını gösterdi. Aynı üniversitede yapılan bir başka araştırma da yine benzer şekilde, cep telefonlarının sadece ortamdaki varlığının bile insan ilişkilerine müdahale edebildiğini, özellikle de bireyler kendileri için anlamlı konuları tartıştıklarında bu müdahalenin en belirgin etkiyi gösterdiğini ortaya koydu.

 

Stres Düzeyini Artırıyor

Cep telefonunun çok fazla kullanılması stres seviyenizi artırabilir. Sürekli zil sesine, titreşimli uyarılara ve bildirim seslerine maruz kalmak, kişiyi gergin bir hale getirir. İsveç Göteborg Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, fazla cep telefonu kullanımının kadınlarda stres ve uyku bozukluklarıyla ilişkili olduğunu, erkeklerde ise uyku bozuklukları ve depresyon ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Genel olarak aşırı cep telefonu kullanımı, genç erişkinlerde ruh sağlığı sorunları için bir risk oluşturuyor.

 

Bağışıklık Sistemi Hastalıklarını Artırıyor

Telefonunuzun üzerinde pek çok mikrop barınıyor. Bir günlük kullanım sonrasında cep telefonunuzda, tuvalette bulunan mikroplardan bile daha hastalık yapıcı mikroplar gezinebiliyor.

 

Kronik Ağrı Riskini Artırıyor

Telefondan mesaj yazmak ellerinizi sürekli kullanmanızı gerektirdiği için, eklem ağrısı ve eklem iltihabı gibi sorunlara neden olabiliyor. Telefonu boyun ve omuz arasına sıkıştırarak konuşma alışkanlığınız varsa, sırt ağrılarıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca Healthcentral.com’a göre, uzun süre cep telefonu kullanmak boynun ve bel ağrılarına da yol açabiliyor.

 

Göz Hastalıklarını Artırıyor

Mobil cihazlardaki ekranlar, bilgisayar ekranlarından daha küçük olma eğilimindedir; bu da, mesajları okurken gözlerinizi sıkıp zorlamanıza neden olur. Pek çok insan aslında dijital göz yorgunluğu yaşıyor ama bunun farkında değil.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Sosyal Medyadaki Trollerle Baş Etme Rehberi

Aşırı Düşünmeyi Bırakmanın 7 Etkili Yolu

Bir yanıt yazın