Ruh Sağlığı İçin Gerekli 5 Vitamin

Ruh Sağlığı İçin Gerekli 5 Vitamin

RUH SAĞLIĞI

İnsanlar genellikle, vitaminlerin sadece fiziksel sağlık için gerektiğini düşünerek zihinsel faydalarını es geçiyorlar. Ancak bütünsel psikiyatrist Meredith Bergman’a göre, vitamin ve mineral eksiklikleri, depresyon ve anksiyete gibi ciddi ruh sağlığı problemlerini daha da kötüleştiriyor ve bu durum çok yaygın. Meredith Bergman, hastalarına doğu ve batı tıbbı karışımına dayanan bir tedavi uyguluyor. Hastalarının önce besin seviyelerini kontrol ederek işe başlıyor, çünkü bazen sağlıklı bazen beslenen kişilerde bile ciddi besin eksiklikleri görülebiliyor. İyi haber ise şu: eksik vitamin ve mineraller takviye edilince, hastada birkaç ay içinde düzelme görülüyor. Özellikle de yorgunluk, migren ve zihinsel berraklık konularında anında iyileşme gözlemleniyor.

Bergman kadın hastalarına, hem zihin hem beden sağlıkları için aşağıdaki beş takviyeyi öneriyor.

 

1. Folat / B12 Vitamini

Bergman, bu iki vitaminin birlikte çalıştığını söylüyor ve birlikte alınmasını öneriyor. Folat (sentetik formu folik asit), sinir tüpü kusurlarına karşı koruyucu olduğu için gebelikte mutlaka kullanılıyor. Ama işlevi sadece bu kadar değil; folat, sinir sistemi için de önem taşıyor. Sinir hücreleri arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor, ruh halini ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olan kimyasalları sentezlemeye yarıyor. Eğer depresyonla uğraşıyorsanız, folat konusunu kesinlikle doktorunuza danışın. Doktor Bergman, ciddi sayıda depresyon hastasında folik eksiklikler bulunduğunu belirtiyor.

B12 vitaminine gelince, bu vitamin insanların neredeyse yüzde 15’inde yeterli miktarda değil. Et, yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunduğu için veganlar ve vejetaryenler B12 eksikliği konusunda risk taşıyorlar. B12 eksikliği depresyon, anemi ve yorgunluk semptomları ile ortaya çıkıyor, kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklara neden olabiliyor. Dr. Bergman, enerji desteği için folat ve B12 vitaminini sabahları almayı öneriyor.

 

2. D Vitamini

Güneşe çıkmamak, yağlı balık ve süt ürünleri tüketmemek, D vitamini eksikliğine yol açıyor. Bu kötü bir haber, çünkü D vitamini sinir ve bağışıklık sistemi için çok önemli bir vitamin ve eksikliği depresyon ile bağlantılı. Bazı insanlar için biraz güneşe çıkmak bu eksikliği giderebilir ama ciddi eksikliklerde takviye gerekmektedir.

 

3. Omega-3

Bergman, hastalarına düzenli olarak omega-3 veya krill yağı kullanmalarını tavsiye ediyor. Bu gerekli yağ asitlerini, ya beslenmenizden ya da besin takviyelerinden mutlaka almanız gerekiyor. Balık yağındaki EPA ve DHA iltihap ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı oluyor; ayrıca beyin sağlığında da rol oynuyor. Balık yağı kan inceltici bir etki gösterebileceği ve reçeteli ilaçlarla etkileşime girebileceği için Bergman, bu takviyeleri doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanız gerektiğini hatırlatıyor.

 

4. Magnezyum

Bergman, uyku problemlerine ve kas gevşemesine yardımcı olması için geceleri magnezyum takviyesi alınmasını öneriyor. Ama uyku sorununuz yoksa bile, magnezyum seviyenizin düşük olma ihtimali var. Magnezyum eksikliği ciddi bir durum, çünkü bu mineral vücuttaki yüzlerce kimyasal reaksiyonu kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Bergman, magnezyumu kalsiyum ile almayı öneriyor, çünkü magnezyumun vücutta emilimi için kalsiyum gerekiyor.

 

5. Probiyotikler

Bağırsak sağlığımızın beynimiz dahil her şeyi etkilediğini biliyoruz. Bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların düzeyi dengelendiğinde, anksiyete ve depresyon sorunlarının azaldığını gösteren pek çok çalışma vardır. Probiyotik takviyeleri, stres altında olanlar ve işlenmiş gıdalarla beslenenler için çok uygun.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kaygı Düzeyinizin Artmasına Yol Açabilecek 7 Yiyecek

Aşırı Düşünmeyi Bırakmanın 7 Etkili Yolu

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

Bir yanıt yazın