makyaj malzemeleri

Makyaj Malzemeleri Kansere Neden Olur Mu?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Kadınlar genellikle cildi için bir sürü krem, losyon ve makyaj malzemeleri kullanır. Ama bu temizleyiciler, nemlendiriciler, fondötenler, pudralar, göz farları, rujlar ve eyelinerlar maalesef cildinizde sürdüğünüz gibi kalmaz; vücudunuz tarafından kısmen emilirler. Ardından karaciğerde detoksifikasyona uğrarlar ve idrar aracılığıyla böbrekler tarafından atılırlar.

Kozmetikte kullanılan kimyasal bileşenlerin çoğu kanser üreten maddeler olduğu için; özellikle karaciğer, böbrek ve mesanenin hedef organlar olması şaşırtıcı değildir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde sıklıkla dietil ftalat ve dibütil ftalat formundaki ftalatlar bulunur. Ftalatlar ayrıca ojenin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olan endüstriyel çözücülerdir.

2010 yılında Meksika’da fareler üzerinde yapılan bir çalışma, fitalatlara maruz kalan anne farelerde kansere benzer yapılar ortaya çıktığını göstermiştir. Başka bir çalışmada astımlı çocukların, astımlı olmayan çocuklara oranla daha yüksek seviyede fitalat absorbe ettiği ortaya koyulmuştur. Sonunda bir çok Avrupa ülkesinde ftalatlar yasa dışı olarak sınıflandırılmıştır; ama diğer ülkelerde bu maddelerin kullanımına devam edilmektedir.

Peki bu konuda ne yapabiliriz? Öncelikle işe, satın alacağınız ürünlerin içindekiler bölümünü okumayı alışkanlık haline getirmekle başlayabilirsiniz. Kırışıklıklar için hiyalüronik asit içeren ürünleri tercih edebilir ya da cildinizi tahriş etmeyecek doğal içeriklere yönelebilirsiniz. Bunun yanında kozmetik ürün kullanımını biraz sınırlamanız da faydalı olabilir.

Gerçekten bir ruja ya da dudak nemlendiricisine ihtiyacınız var mı? Eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız en azından kurşun, paraben veya diğer kanserojen maddeler içermeyen ürünler almaya çalışın. Rujunuzun chromium, thimerosal, hydrogenated cottonseed oil, sodium hexametaphosphate gibi tehlikeli bileşenler içermemesine dikkat edin.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

Rujunuzda Hangi Kimyasallar Olduğunu Biliyor Musunuz?

Yeni Kıyafetleri Giymeden Önce Yıkamak Gerekir mi?

Bir cevap yazın