zeytinyağlı sıvı sabun

Deterjan Yerine Doğal Çözüm: Ev Yapımı Zeytinyağlı Sıvı Sabun

SAĞLIK TAVSİYELERİ

El yıkamada kullandığımız sıvı sabunlar ve duş jelleri pek çok zararlı kimyasal madde içeriyor. Suyla duruladığımızda bu zararları maddelerden kurtulduğumuzu düşünüyoruz ama cildimiz aslında bir kısmını emiyor ve uzun vadeli kullanımlarda bu ürünler kesinlikle bize zarar veriyor. Benzer şekilde çamaşırlarımızı yıkadığımız deterjanlar da masum değil. Deterjan kalıntıları çamaşırlarımızda kalıyor ve yine cildimizle temasa geçmiş oluyor. Bu zararlı maddeler cildimizde bulunan yararlı bakterilerin ölmesine neden olarak çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle çocuğu olanlar, bağışıklık sistemi düşük olanlar ve kronik mantar enfeksiyonu yaşayanlar katkılı deterjanları mutlaka hayatından çıkarıp doğal ürünlere geçmeli. Cildimiz açısından en sağlıklı doğal ürünlerden biri zeytinyağlı sabundur. Kalıp sabunla çamaşır yıkamak pratik olmayacağı için zeytinyağlı kalıp sabunu, zeytinyağlı sıvı sabun haline getirerek evde kendi deterjanınızı yapabilirsiniz.

 

Zeytinyağlı Sıvı Sabun  Nasıl Yapılır?

Adım adım gidelim:

  • Öncelikle doğallığına güvendiğiniz bir zeytinyağlı kalıp sabun satın alın.
  • Sabunu bir kaç parçaya bölüp blenderda rendeleyin. Eğer blender kullanmayacaksanız rende ile de rendeleyebilirsiniz.
  • 4 bardak suyu tencerede kaynama derecesine dek ısıtın. Daha sonra altını kapatın.
  • Rendelemiş olduğunuz sabunları sıcak suya koyup 10-15 dakika iyice karştırın. Uzun süre karıştırmak istemezseniz biraz karıştırdıktan sonra blenderdan geçirebilirsiniz.
  • Tencereye 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip tekrar karıştırın. Dilerseniz bu aşamada sabunun içine bir kaç damla limon ya da kokusunu sevdiğiniz bir aromatik yağ da koyabilirsiniz.
  • Sabunun tamamı eridiğinde kıvamı size sulu gibi gelebilir, biraz soğumasını bekleyin. Soğudukça sabun daha da katılaşıyor.

Not: Blender kullanmak yerine ocağın altını açıp sabunu kaynar suda karıştırarak da eritebilirsiniz. Fakat bu şekilde yapıldığında elde ettiğiniz sıvı sabun yeteri kadar köpürmüyor. Sıvı sabununuzu sadece çamaşır yıkamada değil; el sabunu ve duş jeli olarak da kullanmak istiyorsanız suyun kaynamasına izin vermeden sabunu eritmek daha uygun olur.

 

Çamaşır Makinesinde Kullanımı:

Kullanmadan önce sabun şişesini çalkalayın, doğal olduğu için sabun tortuları dibe çökmüş olabilir. Çamaşırlarınızı yıkarken deterjan gözüne yarım çay bardağı zeytinyağlı sıvı sabun koyun. İnatçı lekelerde, lekeyi önce soğuk suyla ıslatıp üstüne biraz karbonat ekleyerek makineye atarsanız temizlenmesi daha kolay olur.

Zeytinyağlı sıvı sabunu saçlarınızı yıkarken de kullanabilirsiniz. Şu linke bir göz atın: Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

 

Bir yanıt yazın