Şampuana Son: saçlarınız için Daha Sağlıklı Bir Öneri

Şampuana Son: Saçlarınız İçin Daha Sağlıklı Bir Öneri

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Şampuan kullanmamak son zamanlarda yükselen bir trend oldu. Yapmanız gereken tek şey şampuanı bırakıp alternatif yöntemlere geçmek ve saçlarınızı daha az yıkamak (örneğin 5 günde 1)! Cildiniz pek çok faydalı bakteri ve mikroorganizmayla doludur; dolayısıyla onu sıcak suyla çok sık yıkamak ve şampuanlamak bu mikrobik dengeyi bozar. Ayrıca şampuan, pek çok zararlı kimyasal madde içermektedir. Bu yazımızda saçlarınız için şampuan yerine kullanabileceğiniz daha sağlıklı alternatiflerden bahsedeceğiz.

 

Saçların Her Gün Yıkanması Yeni Bir Olgu

Saçı çok sık yıkama “eğilimi” aslında yeni bir şey. Her gün duş alma fikri 100 yıl önce hiç duyulmamıştı. Reklam sektörü geliştikten sonra nedense (!) birden bire kişisel hijyen konusunda çok endişe duyulmaya başlandı ve bir anda yeni kozmetik ihtiyaçlar yaratıldı. Her temizlik işlemi için farklı bir ürün üretildi; halbuki eskiden çoğu kişi saçlarını ve vücudunu aynı sabunla yıkıyordu.

Her gün duş almak günümüzde temiz olmakla özdeşleştirilmiş durumda. Ama bu doğru değil. Saçınızı her gün yıkamak saçınızın doğal dengesini bozulup kurumasına ya da aşırı yağlanmasına neden oluyor. Bu nedenle saç yıkama sıklığınızı azaltarak kafatasınızdaki yağ dengesini düzeltmelisiniz. Eğer saçınızı her gün yıkıyorsanız, öncelikle 2 günde 1; daha sonra (3 ayın ardından) 3 günde 1 yıkamaya başlayın.

 

Şampuan Yerine Kullanabileceğiniz Alternatif Ürünler

“Şampuana son” hareketini destekleyenler şampuan kullanmamanın saçları daha parlak ve düzgün yapacağını iddia ediyorlar. Şampuan yerine kullanılacak yeni maddeler ise karbonat ve elma sirkesi. Karbonatı şampuan, elma sirkesini ise saç kremi olarak düşünün. Pek çok kişi bu ikilinin saçlara çok iyi geldiğini söylüyor.

Karbonatın kullanımı: 5 çay kaşığı karbonatı, 1 buçuk bardak su ile karıştırıp saçınıza uygulayın.

Sirkenin kullanımı: 1/3 su bardağı elma sirkesini, 4 bardak su ile karıştırıp saçınıza uygulayın.

Karbonat ve sirkeyi şampuan yerine kullanmayı düşünüyorsanız, ilk kullanımlarda saçlarınızın daha da kötüleşeceğini ama sonra kalıcı olarak düzeleceğini bilmekte fayda var. İlk yıkamalarda saçlarınız size kirli ve yağlıymış gibi gelebilir. Ama bu bir kaç yıkamayı atlattıktan sonra saçlarınızın daha önce hiç olmadığı kadar parlak ve sağlıklı hale geldiğini göreceksiniz. Ayrıca maliyeti de daha ucuza gelecek.

Karbonat ve sirke ikilisi dışında başka seçenekler de var. Şampuan yerine yumuşak sabunlara (örneğin zeytinyağlı sabun) ya da organik temelli şampuanlara yönelebilirsiniz. Organik temelli şampuanlar arasında, örneğin papatya özütü içeren ürünler saçlarınızı parlatacak ve kırıkları önlemeye yardımcı olabilir. Başka bir seçenek de saçınızda hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Hindistan cevizi yağı saçlarda protein kaybını azaltan tek yağdır. Ön yıkama kremi olarak uygulandığında, suyun saç telleri içine nüfuz etmesini engeller; dolayısıyla hasarı ve kırılmayı engellemiş olur. Ayrıca hindistan cevizi yağı saç tellerinizin içine nüfuz edip onları hafifçe şişirir. Böylelikle saçlar daha sağlıklı ve düzgün görünür.

 

Daha Az Şampuan, Daha Az Kimyasal Anlamına Gelir

Eğer ticari şampuanlar kullanıyorsanız, her yıkamada kafa derinizi kimyasal maddelerle örttüğünüzü bilmelisiniz. Birkaç yıl önce Johnson & Johnson’ın bebek şampuanında bile formaldehit ve 1,4-dioksan gibi toksik kimyasallar bulunduğu öğrenildi; pek çok insan şok oldu. Daha sonra Johnson&Johnson tüketici taleplerine yanıt olarak, zehirli kimyasalların bir kısmını ürünlerinden çıkarmayı kabul ettiğini söyledi. Ama yine de şampuanlarda hala pek çok şüpheli kimyasal madde var. Sodyum lauril sülfat, metilizotiyazolinon, fitalatlar ve parabenler bunlardan bazıları.

 

 

Kaynak: link

 

Şuna da bir göz atın:

Deterjan Yerine Doğal Çözüm: Ev Yapımı Zeytinyağlı Sıvı Sabun

Bir yanıt yazın