dövme yaptırmak kanser riski

Dövme Yaptırmak Kanser Riski Oluşturur Mu?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Dövme, eski kabilelerde kendini göstermiş ve günümüzde de uygulamaları devam eden bir ritüeldir. Dövme yaptırmak pek çok kişi tarafından itici bulunurken, çok sayıda insan tarafından da bir tutku olarak görülür. Eskiden dövmenin güvenli olup olmadığına dair yeterince kanıt bulunmamaktaydı ama artık işler değişmeye başladı.

Evet, dövme güzel görünür ve kendini ifade etmenin harika bir yoludur. Ancak bu sanat eserlerinin kötü yan etkileri olabileceği konusunda endişeler gittikçe artıyor. Son raporlar dövme mürekkeplerine ve değişik kalıcı makyajlara karşı vücudun çeşitli reaksiyonlar gösterebileceğini ortaya koydu. Bunun üzerine FDA (ABD’nin Sağlık Bakanlığı) dövmelerin soruşturulması için harekete geçti.

FDA’nın Toksikolojik Araştırma Ulusal Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, dövme mürekkeplerinin bileşenlerini ve bunların vücutta nasıl parçalandığını incelemeye başladılar. Ayrıca dövme mürekkeplerinin kısa ve uzun vadede emniyetli olup olmadığını ve ışığın mürekkeple nasıl bir etkileşim içinde olduğunu da incelemeye aldılar. Ön araştırma, dövme mürekkeplerinde benzoapiren gibi kanserojen maddeler bulunduğunu ve dövmedeki bazı pigmentlerin lenfatik sistemin önemli bir parçası olan lenf nodlarına gittiklerini gösteriyor. Çalışmalar henüz tamamlanmasa da, lenf nodlarına giden bu kanserojen maddelerin uzun vadede kanser riski oluşturabileceği akıllara geliyor.

Dövmelerin uzun zamandır bilinen başka riskleri de var. Enfeksiyonlar, yaralar ve granülomlar bunlardan bazıları. Ayrıca dövmeli biri MR çektirmek zorunda kaldığında, dövmesindeki ağır metaller nedeniyle şişme ve yanma gibi sorunlar yaşayabiliyor. Buna ek olarak alerjik bünyeye sahip olanlar, dövme yaptırırken ciddi alerjik reaksiyonlarla da karşı kaşıya kalabiliyorlar.

Bu araştırma ABD’de yapılmasına karşın, benzer şeyler Türkiye için de geçerli. Üstelik Türkiye’de bu tarz denetimlerin çok sık yapılmadığı düşünülürse, tüketicinin bilinçlenmesi büyük önem kazanıyor. Dövme yaptırmayı düşünenler, cilt altına zerk edilen mürekkeplerin ağır metaller ve kanserojen maddeler içerebileceğini unutmamalı ve mümkünse dövme sanatçısını bitkisel boya kullanımına teşvik etmeliler. Ayrıca bu işi steril koşullarda yapanlarla çalışmalı ve alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olmalılar.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanseri Yok Ettiği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

Ağır Metal Zehirlenmesi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Bir cevap yazın