günesten kremi kullanırken dikkat edilecek şeyler

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Edilecek 7 Şey

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Tatile gideceksek ve uzun süre güneş altında kalacaksak, güneşten korunmanın en pratik yolu güneş kremi kullanmaktır. Peki ya güneş kremi kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

 

Erken, Sık ve Bol Sürün

Çoğu güneş kreminin kutusunda da yazan bu bilgiler aslında düşündüğünüzden daha önemli. Güneş kremi güneşe maruz kalmadan 20-30 dakika önce uygulanmalıdır. Bu da demektir ki, evden çıkmadan önce güneş kremini uygulamalıyız; böylece kremin vücudumuza nüfus etmesini sağlamış oluruz.

Denize girdiğimizde veya terlediğimizde kremin etkisi azalacaktır bu nedenle güneşe çıktıktan sonra her iki saatte bir kremi tekrar uygulamalıyız. Güneş kreminin kalınlığı da önemli, ortalama bir insanın sürmesi gereken krem miktarı bir yemek kaşığı kadardır.

 

Güneş Kremi Kullanırken Kulakları Unutmayın

Güneş kremini uygularken kulakları boynu ve elleri unutmamalıyız. Cilt kanseri yüzde 80 olarak bu bölgelerde meydana gelmektedir. Güneş kremine ek olarak şapka takarak yüzümüzü daha efektif bir sekilde koruyabiliriz.

 

Burun ve Ayak Üst Bölgesi

Burun ve ayak üst bölgesi, güneş ışınlarına dikey olarak maruz kaldığı için güneşten daha fazla etkilenmektedir. Bu bölgelere saat başı krem uygulamakta yarar var.

 

Ultraviyoleden Kaçamazsınız

Şemsiyenin altında veya suyun içinde bile olsanız ultraviyole ışınlarının bu yüzeylerden geçebildiğini unutmayın. Ultraviyole ışınlar aynı zamanda kar, kum. beton gibi yüzeylerden yansıyarak sizi yine yakabilir. Şemsiye altında otursanız bile güneş kremi sürün.

Kullanma Süresi Geçmiş Kremleri Kullanmayın

Bazen aldığımız güneş kremlerini bir köşeye atıp unuturuz ve sonra kullanıp kullanamıyacağımızı bilemeyiz. Eğer son kullanma tarihi geçmisse o güneş kremini kullanmayın. Eğer son kullanma tarihi yazmıyorsa, 3 seneyi geçmiş güneş kremlerini kullanmamanız önerilmektedir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmemiş bile olsa rengi, kokusu ve yoğunluğu bozulmuş kremleri kullanmayın.

 

Güneşten Korunmak Bir Yaz Sporu Değildir

Özellikle de hassas bir cildiniz varsa, bulutlu günlerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Ultraviyole ışınlar bulutları kolayca delip geçer. Yazın bulutlu günlerinde de, siz yine koruyucu kreminizi kullanın. Sadece tekrarlama süresini 3 saate çıkarın. Ayrıca karın, güneş ışınlarını yansıtmaktaki başarısını unutmayın. Karlı bir ortamda uzun süre kalacaksanız yüzünüze yine +15 koruyucu krem sürün ve gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü kullanın.

Şuna da bir göz atın:

Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

Bir yanıt yazın