güneş yanığı

Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Güneş yanığı, güneşe uzun süre maruz kaldıktan sonra ciltte oluşan ağrılı yanıklardır. Özellikle beyaz tenlilerin daha sık yaşadığı bu sorun tarifsiz acılara neden olmakta ve bir kaç gün içinde cildin soyulmasıyla sonuçlanmaktadır. Kolayca tatilinizi zehir edebilecek güneş yanığı acısı, doğru müdahale uygulanmazsa günlerce sürebilir.

Aslında güneş yanıklarından mümkün olduğunca kaçınmak çünkü bu sorun uzun vadede cildin erken yaşlanmasına ve cilt kanserlerine neden olabilir. Peki ama boş bulunup güneş yanığına sahip olduysanız ne yapmalısınız? Bir göz atalım.

 

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Bepanthol tarzı merhemler ve anestol gibi ağrı kesiciler güneş yanığında kullanılabilir. Ama kimyasal maddeler kullanmayı tercih etmiyorsanız ya da sağlık kurumlarından uzaktaysanız güneş yanığında uygulanabilecek doğal tedaviler de var. Yine de güneş yanığınız enfekte olmuşsa ya da ağır dereceli bir yanıksa sağlık kurumuna gitmeyi ihmal etmeyin.

 

1. Buz koyun

Yanığınıza kavuştunuz. Eve gelir gelmez ilk olarak yanan bölgeye buz koymak iyi gelecektir. Buzu 2 dakika vücudunuza temas ettirip 2 dakika cildinizi dinlendirin. Bu süreci 10-15 dakika devam ettirin. Eğer buz koymayı tercih etmiyorsanız buz gibi soğuk suyla duş da alabilirsiniz. Duştayken yanık bölgeyi keselemekten ve ovalamaktan kaçının, mümkünse hiç ellemeyin. Sadece soğuk suyu yanan bölgeye tutun.

 

2. Zeytinyağı sürün

Yanık bölgeyi sık sık nemlendirmek gerekir. Eğer nemlendirici olarak kimyasal maddeler kullanmak istemiyorsanız, cildinize doğal sızma zeytinyağı sürebilirsiniz. Cildiniz kurudukça tekrar zeytinyağı sürerek bölgeyi nemli tutmaya çalışın.

 

3. Aloe vera sürün

Aloe vera bitkisinin dikenli dış kabuğunu soyup içindeki özü bir kaba aktarın. Bu özü, yanık bölgeye iyice yedirerek sürün. Dilerseniz aloe vera özünü biraz zeytinyağı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bu karışım, cildinizdeki gerginliği ve acıyı alıp sizi ferahlatacaktır.

 

4. Çamur maskesi yapın

Kumsuz bir toprak alıp toprağı çamur kıvamına gelinceye dek suyla karıştırın. Daha sonra güneş yanığı olmuş bölgeyi çamur maskesiyle sıvayın. 20 dakika kadar çamurun kurumasını bekledikten sonra o bölgeyi soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemin hızlı bir iyileşme sağlamaktadır.

 

5. Salatalık maskesi uygulayın

Salatalığı rendeleyip buzlukta biraz soğuttuktan sonra yanık bölgeye sürebilirsiniz. Cilde iyi geldiği bilinen salatalık, hem soğukluğuyla acıyı azaltacak; hem de cildi iyileşmesini hızlandıracaktır. Salatalık maskesini hazırlarken salatalığın donmamasına özen gösterin. Yeterince soğuduktan sonra donma noktasına gelmeden salatalığı buzluktan çıkarın.

 

6. Yoğurt sürün

Güneş yanıklarına karşı doğal çözümlerden belki de en bilineni yoğurt sürmektir. Fakat bu yöntemi uygulayacaksanız yoğurdun ev yapımı organik bir yoğurt olmasına dikkat edin. Katkı maddeli yoğurtlar cildinize zarar verebilir.

 

Ayrıca şunlara da mutlaka göz atın:

Güneşten korunmak için neler yapmalıyız?

Güneş kremi kullanırken dikkat edilecek 7 şey

 

 

Bir yanıt yazın