gunesten korunmak

Güneşten Korunmak için Neler Yapmalıyız?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Güneş yanığı acısını hepiniz en azından bir kez yaşamışsınızdır; fakat güneşin zararları sadece yanık acısından ibaret değil. Dermatologlar güneş ışığına uzun süreli maruz kalmanın cildinizde kuruma ve kırışıklıklara, kahverengi lekelere hepsinden kötüsü cilt kanserine sebebiyet verebileceğini söylüyor. Peki güneşten korunmak için ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

Türkiye Kanserle Savaş Vakfı, cilt kanserinden korunmak için aşağıdaki önerileri yapmıştır:

 

1. 11:00-15:00 arası saatleri mümkün olduğunca gölgede geçirin

Türk kanserle savaş vakfı, 11:00-15:00 arası gölgede kalmak gerektiği önermektedir. Cildi hassas olanlar bu saat aralığını 11:00-16:00’ya da çekebilirler. Küçük çocuklar ve bebekler ise 11:00-17:00 saatleri arası güneşin altında kalmamalıdır.

2. Güneş kremi kullanın

Direkt güneş ışığına maruz kalacağınız saatlerde mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. En az +15 faktör olan güneş kremlerini tercih edin. Ayrıca güneş kremlerinin de bazı zararları olduğu bilinmektedir. Güneş kremini fiziksel etkili, organik veya mineralli olanlar arasından seçmelisiniz.

3. Güneşten korunmak için tişört, şapka ve güneş gözlüğü kullanın

Açık renk hafif kıyafetler sizi hem terletmeyecek hem de güneşten koruyacaktır. Şapkayı ise özellikle 11:00-15:00 saatleri arası mutlaka takmalısınız. Şapka takmak güneş çarpmasını büyük ölçüde engellemektedir. Gözlerinizi korumak içinse güneş gözlüğü kullanın.

 

Ek olarak şunları da bilmek gerek:

Sağlıklı bronz ten diye birşey yoktur!

Bronz ten güzel bir görünüm olabilir ama kesinlikle sağlıklı değildir bunu unutmayın. Bronzlaşmadan bir tatil düşünemiyorum diyorsanız, o halde yavaş yavaş bronzlaşmalısınız. Mesela bronzlaşmayı 10 güne yayın. Her gün güneşte kaldığınız miktarı arttırın. Yavaş yavaş yandığımızda vücudumuzun yeterli melanin üretmesine izin vererek cildimizi korumuş oluruz.

Havuç Yağı – Koka Kola sürmeyin!

Yanmak için üzerine havuç yağı koka kola sürenleri gençliğimizden hatırlıyoruz. Kesinlikle yanma işlemini hızlandıran yağlar kullanmayın. Bunun üstünüze yağ döküp ocağa girmekten bir farkı yoktur.

Solaryumda Yanmak da Güneşte Yanmak Kadar Zararlıdır!

Solaryum sadece UVA ışınları kullanır ve bu ışınlar güneş ışınlarından bile daha derinlere işleyerek kanser riskini arttırır. Sürekli solaryum kullanımı cildinizi kurutarak kırışmasına da yol açacaktır.

Şuna da bir göz atın:

Güneş Yanığı İçin Bitkisel Çözümler

Bir yanıt yazın