Eski Sevgilinizi Unutmanız Konusunda 8 Uzman Tavsiyesi

Eski Sevgilinizi Unutmanız Konusunda 8 Uzman Tavsiyesi

AŞK & İLİŞKİLER

Ayrılıklar veya boşanmalar, hayatınızı tamamen sarsabilecek kayıplardır. Kendinizi kızgın, üzgün ve karmakarışık hissedebilirsiniz. Ama kötü hissetmek kadar, eski hayatınızı geride bırakıp iyileşmeye çabalamanız da doğaldır. Önemli bir kayba alışmanın elbette hızlı ve kolay bir yolu yok; ama iyileşmeyi sağlıklı bir şekilde yürütmenin çeşitli yolları vardır. Sharon Martin, altı adet terapist ile görüşerek eski sevgilinizi unutmanız konusunda 8 tavsiye derlemiş.

1. Tamamen ayrılın: Eğer eski sevgilinizle bir daha bir araya gelmeyecekseniz birbirinizle konuşmaya, mesajlaşmaya veya birlikte takılmaya devam etmeyin. Günümüz sosyal medya teknolojisi, eski sevgilinizle iletişim halinde kalmanızı kolaylaştırıyor ama aslında sizin temiz bir araya ihtiyacınız var. Onunla sosyal medya üzerinden iletişim kurmayın; hatta sosyal medya hesaplarına bakmayın.

2. Arkadaş kalma fikrinden vazgeçin: Birçok kişi, ayrıldıktan sonra arkadaş kalmanın geçiş sürecini kolaylaştıracağını düşünür. Ama bazıları içinse arkadaş kalmak, bir araya gelmek için bir bahanedir. Eğer arkadaş kalmaya çalışmak size acı veriyorsa, bu fikri bırakmanız en iyisidir. Çocuğunuz için zaman zaman bir araya gelmeniz gerekse de, eski eşinizle bile arkadaş olmak zorunda değilsiniz; arkadaş olmadan da kibar ve güler yüzlü olmak mümkündür.

3. Duygularınızı hissetmek için kendinize zaman ayırın: Duygulardan kaçınmak ve düşünmeye, yemeye içmeye zaman kalmayacak şekilde sürekli çalışmak, eskiyi atlatmak için iyi bir yöntem değildir. Benzer şekilde henüz hazır olmadan yeni ilişkilere başlamak da iyi bir fikir değildir. El Paso’da danışmanlık yapan Cynthia Blake zorluklar karşısında ayakta durmanın ve kişisel yolculuğunuzdan onur duymanın, şifaya atılan önemli bir adım olduğunu söylüyor.

4. Kendinize iyi bakın: Egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve gerçekten sizin için önemli olan bir şeylere gönüllü olun… Jennifer Huggins duygusal sağlığınıza yaptığınız her türlü yatırımın işe yarayacağını söylüyor. Bir kere başarılı olduğunuzu gördüğünüzde ve seçtiğiniz görevde ilerlediğinizde, duygusal refahınız düzelmeye başlayacaktır.

5. Öz değerinizi yenileyin: Bir ilişki sonlandığında, neyi yanlış yaptığınızı merak edebilir ve kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. İyileşme sürecinin bir parçası öz değerinizi, eski sevgilinizle olan sorunlar ve ayrılık acısından ayırmaktadır. David Teachout’a göre neyin yanlış gittiğini düşünürken, farkında olmadan sevginin değerini ve öz değerimizi, yanlış giden şeylere bağlıyoruz. Bu nedenle eski sevgilimizi geride bırakırken yapmamız gereken ilk şey, yaşananlar ile öz değerimizi birbirinden ayırmak olacaktır. Ayrıca değer ve anlamın ilk olarak sizden çıktığını da hatırlamanız gerekiyor. Bunu başarabilmek için, sizi eski sevgilinizden farklılaştıran özelliklerinizi, rollerinizi ve başarılarınızı listeleyebilirsiniz.

6. Eski sevgilinizi sembolik olarak bırakın: Bunu mum yakarak ya da eski sevgilinize hiçbir zaman yollamayacağınız bir veda mektubu yazarak yapabilirsiniz. Boşanma konusunda uzman terapist Jamie Daniel, bu sembolik ritüellerin iyileştirici etkisi olabileceğini söylüyor.

7. Yeni bir ilişki için acele etmeyin: Evlilik ve aile terapisti Kimberly Sandstrom, eskisini atlatmadan yeni bir ilişkiye girmemeniz gerektiğini hatırlatıyor. “Mutsuzluğun etrafından dolaşmak mümkün değildir, mutsuzluğun içinden geçmek zorundasınız. Yeni bir ilişki genellikle iyi hissetmek için hızlı bir yoldur, ama en nihayetinde iyileşmenizi yavaşlatacak bir dikkat dağıtıcıdır.” diyor.

8. Etrafınızda destekleyici ve olumlu insanlar olsun: Tek başınıza acı çekmek zorunda değilsiniz. Sizi empati ile dinleyebilecek, olumlu aktivitelere teşvik edecek, umut aşılayacak destekleyici arkadaşlar ve aile üyeleri ile iletişime geçin.

“Eski sevgilinizi unutma” sürecinde kendinize karşı anlayışlı olun. Unutmayın, iyileşme süreçleri kesinlikle düz bir çizgi şeklinde ilerlemez, mutlaka iniş çıkışlarınız olacaktır.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Romantik İlişkiler Hakkında Yanlış Bilinen 7 Gerçek

5 Sevgi Dili – Partnerinizle Aynı Dili Mi Konuşuyorsunuz?

Bağlanma Stiliniz İlişkilerinizi Nasıl Etkiliyor?

Üçgen Aşk Teorisi İle Aşkın Şifreleri Çözüldü

 

Bir cevap yazın