Kanserden Korunmanızı Sağlayacak 5 Yaşam Tarzı Önerisi

Kanserden Korunmanızı Sağlayacak 5 Yaşam Tarzı Önerisi

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Çoğumuz kanseri önlediğini düşünerek, yıllık mamografilerimize ve düzenli kolonoskopilerimize gidiyoruz. Ama bu tarama testleri, kanserin erken teşhisine yardımcı olsa da kanseri önlemek için yeterli değildir. Doğru olan, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek hiç kanser olmamaktır. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü, pek çok kanser vakasının sağlıklı kiloda kalmayla, fiziksel olarak aktif olmayla ve sağlıklı beslenmeyle önlenebileceğini tahmin ediyor.

 

Tam Gıda Tüketin

Tam gıdalar bol vitamin mineral içerir ve vücudumuza pek çok bitkisel besin sağlar. Yemeklerde işlenmemiş tam gıdalar tüketmek vücuttaki insülin dengesinin korunmasına yardımcı olur. İnsülin, kan şekerini düzenleyen çok önemli bir hormondur. Kan şekerimiz arttığında insülin salgılanması gerekir. Ama ne yazık ki birçok kişi, işlenmiş gıdalar yediği için vücutlarında insülin direnci oluşuyor; insülin direnci bir çok kanser türü için risk oluşturuyor ve kişinin kanserden sonra hayatta kalma olasılığını azaltıyor. İnsülin direncini önlemek için, işlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durup tam gıdalara yönelmek gerekiyor.

 

Haftada 3-5 Saat Egzersiz Yapın

Haftada beş kez 45 dakikalık egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz, insülin dengenizi korur ve vücut yağınızın sağlıklı oranda kalmasını sağlar.

 

Lif Alımını Artırın

Günlük hedef 35 gram lif alımıdır. Sebze, meyve, fasulye, fıstık kahverengi pirinç, buğday ve tohumlar (örneğin keten tohumu) yüksek lifli gıdalardır. Lif, gıda sindirimini yavaşlatır ve yemekten sonra insülinin ani artışını engeller.

 

Her Öğünde Protein Tüketin

Balık, yağsız kümes hayvanları, fasulye, fındık, yumurta ve et iyi protein kaynaklarıdır. Protein kan şekeri yükselmelerini önlemeye yardımcı olarak yeme isteğini azaltır.

 

Sağlıklı Bir Kiloda Olun

Bir çok kanser riskini azalttığı kanıtlanmış, üzerinde en çok uzlaşılan adım budur. Yukarıdaki adımları takip etmeniz zaten sağlıksız kilo alımını engelleyecektir.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Kanser Tamamen İnsan Yapımı Bir Hastalık

Şeker Tüketimi ile Kanser Arasındaki İlişki Kanıtlandı

Depresyon ve Anksiyete Bazı Kanser Türlerini Kötüleştiriyor

Kanserin Ana Nedeni Asidik Besinlerin Tüketilmesi

 

Bir yanıt yazın