telefon bağımlılığı

Telefon Bağımlılığı İlişkilerinize Zarar Veriyor

AŞK & İLİŞKİLER

Akıllı telefonların icadından bu yana hayatımız o kadar değişti ki, onlarsız yaşamın nasıl olduğunu hayal bile edemez olduk. Mutfakta, tuvalette, yatakta, sokakta, her yerde bizimle birlikteler. Yaşamın içinde herhangi bir boşluk yakaladığımızda hemen telefonlarımızı elimize alıp oyun oynuyoruz, chat yapıyoruz ya da sosyal medyadaki son haberleri kontrol ediyoruz. Telefon bağımlılığı hayatımızdan neler götürüyor bunu şu anda tam olarak anlamak mümkün değil ama son zamanlarda yapılan çalışmalar bu bağımlılığın etkilerini yavaş yavaş ortaya koymaya başladı.

Geçenlerde Computers in Human Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırma, telefon bağımlılığının romantik ilişkilerimize zarar verebileceğini ve depresyonu tetikleyebileceğini gösterdi. Telefona bakarken partnerimizi ihmal etmenin etkilerinin incelendiği araştırmada, partneri telefon bağımlılığına sahip olan kişilerin, ilişkisel doyumu daha düşük; depresyon düzeyi daha yüksek çıktı. Araştırmayı yürüten Dr James A. Roberts, “Eğer bir kişi partnerinin telefonla fazla ilgilenerek kendisini ihmal ettiğini düşünüyorsa bu, çatışmaya ve ilişkiden alınan tatminin düşmesine yol açıyor. Tabii düşük ilişkisel tatmin aynı zaman düşük yaşam doyumu demek ve bu durum kişiyi eninde sonunda depresyona götürüyor.” dedi.

 

Telefonla ilgilenirken partneri ihmal etme davranışlarına bazı örnekler:

  • Bir arada olduğumuzda partnerim cep telefonunu görebileceği bir yere koyar.
  • Partnerim benimleyken cep telefonunu elinde tutar.
  • Partnerim benimle konuşurken telefonuna bakar.
  • Sohbet ederken bir sessizlik olduğunda partnerim hemen telefonunu eline alır.

 

145 kişiyle yapılan bu araştırmada, araştırmaya katılanların %46’sı partnerinin yukarıda bahsedilen davranışları uyguladığını belirtti. %23’ü partnerinin bu davranışlarından ötürü ilişkilerinde çatışmalar yaşadığını belirtti ve %37’si zaman zaman kendini depresif hissettiğini belirtti. Araştırmayı yürüten isimlerden biri olan Dr. Meredith David, “Gündelik etkileşimlerde insanlar cep telefonu nedeniyle yaşanan anlık bölünmelerin çok da önemli olmadığını düşünüyorlar. Fakat araştırma sonuçlarımız, çiftlerin birlikte geçirdikleri süre esnasında bir partnerin telefon yönelimi ne derece fazlaysa, diğer partnerin ilişkiden o derece az doyum aldığını gösteriyor.” dedi.

Özetle, partnerinizle geçirdiğiniz zamanda telefonla ilgilenmek muhtemelen, aranızdaki etkileşimi kesintiye uğrattığı için ve karşınızdakini ihmal edilmiş hissettirdiği için ilişkinize zarar veriyor. Bu nedenle değer verdiğiniz kişilerle vakit geçirirken onlara yönelttiğiniz dikkatin telefon yüzünden kesintiye uğramamasına dikkat edip, partnerinizi de bu konuda bilinçlendirmeniz iyi olacaktır.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

5 Sevgi Dili – Partnerinizle Aynı Dili Mi Konuşuyorsunuz?
Sağlıklı ve Mutlu Bir İlişki İçin 9 Öneri

 

Bir yanıt yazın