Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Otizm Riskini Arttırıyor

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı Otizm Riskini Arttırabilir

ÇOCUK GELİŞİMİ

Yeni bir araştırma, anne karnında antidepresana maruz kalan çocuklarda, maruz kalmayan çocuklara oranla otizm riskinin daha fazla olduğunu ortaya koydu. Ama araştırmacılar, söz konusu riskin sadece %2 daha fazla olduğunu, bu nedenle endişe yaratılmaması gerektiğini belirtti. Daha önce yapılan başka araştırmalar da, hamilelikte antidepresan kullanımının çocukta otizm riski ile bağlantılı olduğunu göstermişti ama nedeni netleştirilememişti.

Çalışma için İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, Stockholm’de yaşayan 5,378’i otizm tanısı almış 4 ila 17 yaşlarındaki 254.610 çocuktan gelen verileri analiz etti. Bazı çocuklar gebelikte antidepresan kullanmayan ve herhangi bir psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan annelerin, bazı çocuklar hamilelikte antidepresan kullanan annelerin ve geri kalanlar ise psikiyatrik bozukluğu olmasına rağmen gebelikte antidepresan kullanmayan annelerin çocuğuydu.

Anne karnında antidepresanlara maruz kalan 3,342 çocuğun %4,1’i otistik tanı alırken; annelerinde psikiyatrik bir bozukluk hikayesi olan ama anne karnında antidepresana maruz kalmayan 12,325 çocuğun sadece %2,9’u otistik tanı aldı. Babanın antidepresan kullanımı ile otizm riski arasında ise bir bağlantı bulunmadı.

Araştırmayı yürütenler, hamilelikte antidepresan kullanımı ile otizmin arasındaki bağlantının sebebini hala tam olarak açıklayamıyor. Ayrıca depresyonun şiddetiyle ilgili detaylı bilgiler olmaması da çalışmayı sınırlıyor.

Çalışmada, gebelik sırasında antidepresan kullanan kadınların yüzde 95’inin çocuğunda otistik bozukluk olmadığını; yani mutlak riskin az olduğunu hatırlatmak gerek. Antidepresan kullanımı ile otizm arasındaki bağlantı nedensel olsa bile, gebelik sırasında psikiyatrik bozukluğu olan kadınların hiçbirinin antidepresan kullanmaması, vakaların sadece yüzde 2’si önleyebilir. Bu çalışma sadece, özellikle de hamilelikte gereksiz antidepresan kullanımının zararlı olabileceği konusunda bilinçlenmenin önemini göstermektedir. Otizmi daha iyi anlamak için daha fazla araştırma gerekiyor.

 

 

Kaynak: link

 

 

Şunlara da bir göz atın:

Hamilelikte Çok Fazla Folik Asit Almak Otizm Riskini Arttırabilir

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Otizmi Önleyebilir

Bazı Mineral Eksiklikleri Otizm Riskini Arttırıyor

Otizm Hiperaktivite ve Diğer Hastalıklar İçin GAPS Diyeti

Bir yanıt yazın