Hamilelikte D Vitamini Çocukta Otizmi Önleyebilir

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Otizmi Önleyebilir

ÇOCUK GELİŞİMİ

Avustralya’da yapılan yakın tarihli bir çalışmaya göre, gebelik süresince yüksek doz D vitamini almak, çocukta otizmi önleyebilir. Fareler ile yapılan bu çalışma D vitamini alan hamile farelerin, otizmle ilişkili davranışlar göstermeyen yavrular doğurduğunu ortaya koydu. Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından desteklenen bu hayvan araştırmasının sonucu, D vitamininin beyin gelişiminde önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

İnsanlarla yapılmış çeşitli araştırmalar da D vitamini düzeyi ile otizm başlangıcı arasında bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Jilin Üniversitesi’ndeki otizm araştırmacıları, günlük olarak ağızdan D3 alımının ve aylık D3 vitamini enjeksiyonunun, otizmi olan 32 aylık bir çocukta belirgin davranışsal iyileşmeler oluştuğunu ortaya koydu. Ancak araştırmacılar, tek bir vakadan elde edilen bu veri ile otistik sprektrum bozukluğu olan tüm hastalar için genelleme yapılamayacağını belirtmişti.

İnsanlarla yapılan bir başka çalışmada hamile kadınlardan ve çocuklardan 4.200 kan örneği alındı. Veriler karşılaştırıldığında, gebeliğin 20. haftasında düşük D vitamini seviyesine sahip olan anne adaylarının, otizmle ilişkili davranışlar sergileyen çocuklara sahip olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu görüldü. Bir başka çalışmada ise otistik spektrum bozukluğu olan çocukların, kardeşlerine kıyasla doğumda D vitamini düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğu ortaya çıktı.

Son olarak kışın doğan çocukların, yazın doğan çocuklara kıyasla D vitamini seviyesi daha düşük bulundu. Ayrıca, Afrika ve Ortadoğu kökenli çocuklarda düşük D vitamini seviyesinin daha belirgin olduğu belirlendi. Bu sonuçlar D vitamininin, gebelikteki ve erken yaştaki otizm spektrum bozukluğunun gelişiminde önemli bir besin faktörü olabileceğini düşündürüyor ve D vitamini eksikliği riski taşıyanların D vitamini takviyeleri kullanmasının önünü açıyor.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Hiperaktiviteyi Önleyebilir

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

Otizm Hiperaktivite ve Diğer Hastalıklar İçin GAPS Diyeti

Bir yanıt yazın