hamilelikte D vitamini

Hamilelikte D Vitamini Çocukta Hiperaktiviteyi Önleyebilir

ÇOCUK GELİŞİMİ

DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) olan çocukların sayısı gittikçe artıyor ve bu durumun yanlış beslenme ve olumsuz çevre koşullarıyla ilgili olduğu düşünülüyor. Konsantrasyonda zorluk, aşırı hareketlilik ve dürtüsel davranışlarla kendini gösteren DEHB, çocukların akademik ve sosyal yaşamında büyük sıkıntılar yaratmakta. Son zamanlarda bu sorunun yapısını ve nedenlerini anlamak için dünyanın her yerinde pek çok araştırma yapılıyor. Yapılan son araştırmalardan birinde, annesi hamilelikte D vitamini kullanmış çocuklarda daha az  DEHB semptomu görüldüğü tespit edildi.

Danimarka’da yapılan bu araştırmaya 1233 çocuk ve anne katıldı. Hamilelik dönemindeyken annelerin kanındaki D vitamini ölçüldü ve anneler çocuk 2.5 yaşına geldiği zaman Çocuk Davranış Anketi’ni doldurdular. Çocuk Davranış Anketi, DEHB’nin erken semptomlarını tespit edebilmek için uygulanan bir anket.

Araştırmanın sonucu oldukça açıktı: D vitamini almış ve kanında D vitamini seviyesi 25nmol/L üzerinde olan annelerin çocukları, daha az DEHB semptomu gösteriyordu. Annenin yaşı, alkol ve sigara kulanımı, obezitesi olup olmadığı, eğitimi ve ailesindeki psikiyatrik hastalıklar gibi pek çok etken kontrol edildiğinde bile, annenin kanındaki D vitamini ile çocuğun DEHB semptomları arasındaki ilişki devam ediyordu.

Danimarka Üniversitesi profesörü Niels Bilenberg, annenin göbek kanındaki her 10 nmol/L D vitamini artışına karşın, çocuktaki DEHB semptomlarının %11 oranında azaldığını belirtti. Araştırmayı yürüten tıp öğrencileri Jeans Bull Aaby ve Mats Mossin DEHB semptomları gösteren çocuklardaki bu semptomların, daha sonra ne yönde ilerleyeceğinin şu anda bilinemediğini ama bu çocukların ileriki yaşlarda da takip edilip DEHB açısından durumlarının incelenmesinin önemli olduğunu belirtiyorlar.

Bu araştırma D vitamininin, çocukları DEHB’den nasıl koruduğuna dair bir açıklama getirmiyor ama daha önce yapılmış başka çalışmalar D vitaminin beynin ilk gelişiminde önemli bir rol oynadığını gösteriyordu. Dolayısıyla bu araştırma son zamanlarda sıklıkla konuşulan D vitaminin sağlık açısından önemini bir kez daha pekiştirmiş oldu.

D vitamini balık yağı, ciğer, süt ürünleri, yumurta sarısı ve mantarda bulunuyor. Bu vitaminin işlenebilmesi için güneşli günlerde en az 15 dakika güneşe çıkmak gerekiyor. D vitamini eksikliği olan kişilere D vitamini takviyesi öneriliyor.

Kaynak: link

 

Şuna da bir göz atın:

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

  • 9
    Shares

Leave a Reply