d vitamini eksikliği

D Vitamini Eksikliği ile Depresyonun İlişkili Olduğu Ortaya Çıktı

RUH SAĞLIĞI

Oregon State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz D vitamininin depresyon ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Dr. Kerr’in yaptığı araştırmaya göre vücutta D vitamini eksikliği söz konusu olduğunda diyet, egzersiz, boy-kilo indeksi ve mevsimden bağımsız olarak klinik depresyon semptomları daha çok görülüyor.

Araştırma, yaşları 18-25 arasında değişen üniversiteli kadınlarla yapıldı. Denek olarak kadınların seçilme nedeni, kadınlarda depresyon görülme sıklığının erkeklerden 2 kat fazla olması. Katılımcılardan kan alınarak D vitamini seviyeleri ölçüldü ve 4 hafta boyunca depresyon semptomları kontrol edildi. Düşük D vitamini ile klinik depresyon semptomları ilişkili çıktı.

Tabi bu araştırmayı, D vitamini eksikliğinin depresyona yol açtığı şeklinde yorumlamak doğru olmaz. Depresyona neden olan pek çok etken var. Bu çalışmayı yürüten Dr. David Kerr de, depresyonun pek çok sebebi olduğunu ve D vitamini eksikliğinin bu resmin sadece küçük bir parçası olduğunu öne sürüyor. Dr. Kerr D vitamini eksikliği ile depresyonun direkt bağlantılı olduğunu gösteren yeterince kanıt olmadığının altını çizerek, D vitamini almanın depresyondan kurtulmak için tek yöntem olduğunu düşünmenin doğru olmayacağını ve D vitamini takviyelerinin, terapi gibi depresyon üzerindeki etkinliği kanıtlanmış tedavilere alternatif olamayacağını belirtti. D vitamininin gayet ucuz ve kolay ulaşılır olduğunu söyleyen Dr. Kerr, depresyonun birincil tedavisi olarak düşünülmese bile genel sağlık için D vitamini eksikliğinin mutlaka tamamlanması gerektiğini söylüyor.

 

D vitamini kemik sağlığı, kas işlevi ve kardiyovasküler sistem için oldukça faydalı. Balık yağı, ciğer, süt ürünleri ve yumurta sarısında bulunuyor ve işlenebilmesi için güneşli günlerde en az 15 dakika güneşe çıkarak bu vitamini aktive etmek gerekiyor.

Özellikle sonbahar ve kış aylarında güneş ışığı altında daha az zaman geçirildiği için, bu dönemlerde D vitamini seviyemize dikkat etmekte fayda var. Her ne kadar depresyon kötü yaşam koşulları, yakın ilişki eksikliği gibi etmenlerle oldukça ilişkiliyse de, depresyon tedavisi görenlerin D vitamini seviyelerini ölçtürüp bu eksikliği tamamlamaları durumunda belki daha kalıcı bir iyileşme sağlanabilir.

.

Kaynak: www.psychcentral.com

The vitamin deficiency study is published in the journal Psychiatry Research (Kerr et al., 2015)

 

Şunlara da bir göz atın:

Bir Türlü Depresyondan Çıkamamanızın 5 Nedeni

Sarı Kantaron Depresyon ve Anksiyeteye İyi Geliyor

 

Bir cevap yazın