Pasif Agresif İnsanlarla Baş Etme Yöntemleri

Pasif Agresif İnsanlarla Baş Etme Yöntemleri

RUH SAĞLIĞI

Pasif agresif insanlar beynimizle oyun oynarlar. Kendi gerçekliklerini bizim gerçekliğimizin yerine geçirmeye çalışırlar. Ama iki gerçeklik aynı anda var olamaz. Bu nedenle, bir süre sonra ister istemez olayları yorumlama becerilerimiz bozulmaya başlar.

Pasif agresif insanların gerçeklik algısı ile bizim kendi algımız arasında bir çatışma olduğunda kendimizi çaresiz hissederiz. Kendi kararımıza güvenemeyeceğimizi düşünürüz. Bu çatışmayı yaratan, onların tutumu ve kendi algılarımız arasındaki bilişsel uyumsuzluktur. Burada yaşanan sadece basit bir “karışıklık” ya da bir “fikir ayrılığı” değildir. Sorun inançlar ve eylemler arasındaki tutarsızlıktır. Bu tutarsızlıktan kurtulmak için genelde aşağıdaki yöntemleri uygularız:

  • İnkar edip böyle bir şey olmuyormuş gibi davranmak
  • Olumsuzlukların ve tutarsızlıkların üstünde durmayıp iyi anılara ve düşüncelere odaklanmaya çalışmak
  • Beklentimizi değiştirmek (durumu rasyonelleştirmek)
  • Bakış açımızı esnetmeye çalışmak

Ama bu şekilde davrandığımızda pasif agresif insanların hedefi olmaya devam ederiz. Kendimizi tekrar, onların bakış açılarını edinirken ve mantıklı olmayan düşüncelerine değer verirken bulabiliriz. Neyse ki kendimizi pasif agresif düşmanlıklardan zihinsel ve duygusal olarak uzak tutmamız mümkündür. Bunun için kavga etmeye de gerek yoktur üstelik, sadece oyunu bırakmak yeterlidir.

Bunu başarabilmek için pasif agresif insanların düşmanca ifadelerini iyi niyetli bir cevapla onurlandırmayı ve zamanınızı, enerjinizi zemini olmayan tartışmalarla boşuna harcamayı bırakmak gerekir. Onların davranışlarını, stres altında verilmiş çocukça tepkiler olarak görmek gerekir.

Aşağıdaki şekilde davranmak en iyisidir:

1- Pasif agresif düşmanlığı tespit edebilmek için yetişkin yanınızı kullanın.
2- Onları düzeltme isteğinize karşı koyun.
3- Onların söz ve davranışlarını kişisel almayın. Düşmanca yaklaşımlar bir insan olarak sizin değerinizin göstergesi değildir. Kendinizi savunmaya çalışmayın. Onlar aslında sizin bakış açınızla ilgilenmiyorlar. Sadece kendi kırgınlıklarını size zarar vererek rahatlatmaya çalışıyorlar. Bu nedenle kendinizi savunmanız gerekmiyor.
4- Savunmaya geçmeyi, açıklama yapmayı ya da eleştirmeyi bırakın. Bu sadece, düşmanca yorumları hak ettiğinden daha önemli bir hale getirir.
5- Durumu kontrol etme çabalarını bırakın. Sadece provokasyona karşı tepkilerinizi kontrol etmeye odaklanın.
6- Yeni bir şey yapma riskini alın. “Ne yapmaya çalıştığını bilmiyorum” ya da “Şu an neyi başarmaya çalışıyorsun?” diye sormayı seçebiliriz. Böylelikle karşınızdakine saldırmadan doğruyu söylemiş olursunuz.
7- “Seni anlıyorum.” diyin. Pasif agresif insanların yapmamızı bekledikleri son şey onları anlamanızdır. “Ne demek istediğini anlıyorum, bu açıdan hiç düşünmemiştim” dediğinizde onlara haklı olduklarını söylemeden, anladığınızı ifade etmiş olursunuz.

Kaynak: link

Şunlara da bir göz atın:

Bir Narsist Tarafından Kullanıldığınızı Gösteren 5 İşaret

Zorlayıcı İnsanların 8 Temel Davranışı

Bir yanıt yazın