sigara bel ağrısı

Sigara İçmek Bel Ağrısını Tetikleyebilir

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Sigara alışkanlığını bırakmak için yeni bir nedene ihtiyacınız varsa, sigara içenlerin -özellikle de gençlerin- hiç sigara içmemiş insanlara oranla bel ağrısı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu bilmek işinize yarayabilir.

Finlandiya İş Sağlığı Enstitüsü’nden Dr. Rahman Shiri ve meslektaşları sigara içmenin, yaşamlarının bir döneminde 10 kişiden 8’ini etkileyen bir sorun olan bel ağrısını arttırıp artırmadığını bilmek istedi ve bunun üzerine 1966-2009 yılları arasında dünyanın dört bir yanında yapılmış 81 araştırmayı inceledi. Araştırmalar, 300.000 kişilik yetişkin ve ergenden oluşan bir topluluğu kapsıyordu. Mevcut araştırmalar incelendikten sonra Finli araştırmacılar, sigara içmenin bel ağrısı riskiyle mütevazı bir ilişki içinde olduğu sonucuna vardı. Araştırmalar ayrıca, gençlerin sigaraya karşı daha savunmasız olabileceğini de ortaya koyuyordu.

Dr. Shiri Reuter, Health’e verdiği demeçte, sigara içenlerin (ergenler veya yetişkinler), hiç sigara içmeyenlere kıyasla % 31 daha yüksek bel ağrısı riski altında olduğunu belirtti.

Sigara İçmenin Omurgaya Verdiği Zararın 4 Nedeni

1. Sigara içtiğinizde kemik yoğunluğunuz azalabilir. Bu durum kemiklerinizi zayıflatan ve kırılma olasılığını artıran osteoporoz riskini arttırır. Osteoporoz, bacaklarda güçsüzlük, ağrı ve krampla birlikte ciddi sırt ve boyun ağrısına neden olabilir.

2. Sigara içmek kan akışınızı etkiler ve güçlü ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğunuz besin ve oksijenden, spinal dokularınız mahrum kalır.

3. Fiziksel aktiviteniz, oksijensizliğin kan ve akciğerlere verdiği zarar nedeniyle azalır. Kardiyovasküler sisteminizin bu ana bileşenleri zayıflamaya başladığında, merdivenlerden çıkmak kadar basit bir şey bile zor ve acı verici bir hale gelir. Hareketliliğin azalması omurga üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

4. Sigara içmek iyileşmeyi zorlaştırır. Çalışmalar, sigara içenlerde ameliyat sonrası iyileşmenin, sigara içmeyenlere göre daha uzun zaman aldığını ve bazı durumlarda kemiklerinin asla tamamen iyileşmediğini göstermektedir. Ayrıca sigara içenlerin, iyileşme sırasında kan pıhtılaşması ve enfeksiyon riski yaşaması daha yüksektir.

Kaynak: link1, link2

Şunlara da bir göz atın:

Bir yanıt yazın