kadınlar neden uykuya daha çok ihtiyaç duyar

Kadınlar Neden Uykuya Daha Çok İhtiyaç Duyuyor?

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bu dünyada kadın olmak zor. Kadınların majör depresyon ve kalp hastalığına yakalanma ihtimalleri erkeklerden 2 kat fazla. Böyle olmasının nedeni, daha çok çalıştırılıp daha az ücret almaları veya hepsinden önce gülünç güzellik standartlarıyla baş etmek zorunda kalmaları olabilir. Maalesef, bu sayılanlar kadınların maruz kaldığı olumsuzlukların yarısı bile değil. Bütün bu sebepler kadınların her sabah alarmı erteleyip uyuması için yeter de artar bile. Bilim de kadınların uykuya erkeklere oranla daha çok ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

 

Kadınların Uykuya Daha Çok İhtiyacı Var

Loughborough Üniversitesi’nin İngiltere Leicestershire’deki Uyku Araştırma Merkezi araştırmacıları, 200’den fazla orta yaşlı kadın ve erkekten veri topladıktan sonra, kadınların erkeklerden 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu öne sürdüler. Bunun nedenini, kadınların beyinlerinin daha karmaşık olmasına ve beyinlerini daha çok kullanmalarına bağlıyorlar.

National Sleep Foundation’a göre 18 yaş ve üstü insanların 7 ila 9 saat arası uyumaları gerekiyor. Loughborough Üniversitesi’nin Uyku Araştırma Merkezi yöneticisi Jim Horne “Kadın beyni erkek beynine göre daha farklı yapılanmış, daha karmaşık bir organdır; bu nedenle biraz daha fazla uykuya ihtiyaçları olacaktır. “ diyor. Bu fazla uyku ortalama 20 dakika ama bazı kadınlarda bundan biraz daha çok ya da az olabilir.

Erkek ve kadın beyninin ciddi şekilde farklı olduğu yeni bir haber değil. Pennsylvania Üniversitesi’nde 2013 yılında yapılan bir çalışmada da aynı şey öne sürülmüş ve multitasking (çoklu görev) konusunda kadınların erkeklerden daha iyi olduğu kabul edilmiş. Yani yapılan bu çalışma kadınların erkeklerden daha çok uykuya ihtiyacı olmasının nedenlerinden birinin, kadınların tek seferde birden fazla görevi halletme becerisi (multitasking) olduğunu öne sürüyor.

Ek olarak kadınlar daha çok zihinsel enerji harcadıkları için araştırmacılar, aynı zamanda uykusuzluk durumunda kadınların daha fazla bedel ödediklerini; bu nedenle erkeklerden daha çok uyumaya ihtiyaçları olduğunu da söylüyorlar. Horne, “Kadınlar için yetersiz uyku; yüksek seviye psikolojik sıkıntı, kin, depresyon ve öfke duygularının artmasıyla ciddi şekilde ilişkili. Fakat bu durum aynı derece uyku eksikliği yaşayan erkekler için geçerli değil.” diyor.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin Kullanılabilecek Bitkiler

Bir yanıt yazın