yeni yıl

Yeni Yıl Kararlarınızı Başarıyla Uygulamanız İçin 9 Öneri

RUH SAĞLIĞI

Pek çok kişi kendine yeni yıl için yeni hedefler koydu. Siz de belki bu yeni yılda kilo vermek, sigarayı bırakmak, evinizi baştan aşağı düzenlemek ya da sosyal medya bağımlılığınızı azaltmak istiyorsunuz. Peki ya bu kararlara sadık kalmanın ve hedefleri başarıyla uygulamanın en iyi yolu nedir? Psikologlar, aşağıdaki önerilere uyduğunuz taktirde başarılı olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

 

Yeni Yıl Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 9 Öneri

Öncelikle hedeflerinize ulaşmaya başlamak için iyi bir planlama yapıp kendinizi motive etmelisiniz. Neyi başarmak istediğinizi düşünmeli, bunu ne kadar istediğinizi anlamalı ve gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Şimdi kendinize biraz zaman ayırın ve planlamaya başlayın.

1. Öncelikle şunu bilmekte fayda var: herkesin istediği şeyleri istemek zorunda değilsiniz! Hedeflerinizi belirlerken gerçekte ne istediğinizi düşünün ve buna göre karar verin.

2. Geçmişte deneyip bir türlü ulaşamadığınız hedefleri tekrar tekrar kendinize hedef olarak koymayın. Eğer uygulamayı daha önce başaramadıysanız, hedefinizi bir gözden geçirme vakti gelmiş demektir. Eskiden neden uygulayamadığınızı anlayıp, hedefinizi daha ulaşılabilir başka bir hedefe dönüştürün. Böylelikle yine hayal kırıklığı yaşamazsınız.

3. Hedeflerinizi belirledikten sonra bunları bir deftere veya dijital ortama yazın. Hatta dilerseniz uygulama döneminde neleri rahatça başarabildiğinizi, nelerin sizi zorladığını anlattığınız bir günlük tutabilirsiniz.

4. Arkadaşlarınıza ve ailenize hedeflerinizi söyleyin. Böylelikle belki onların da desteğini alırsınız ve ihtiyaç duyduğunuzda size ne istediğinizi hatırlatabilirler.

5. Hedeflerinize somut ve basit alt hedefler oluşturun. Parçalara bölerek küçük adımlarla harekete geçmek sizin için daha kolay olacaktır.

6. Bir kerede sadece tek bir değişiklik yapın. Alışkanlıklarınızın sadece tek bir yönünü ya da tek bir tanesini değiştirmeye odaklanın. Böyle yapmak başarı şansınızı artıracaktır.

7. Kendinize günlük yapılacaklar listesi hazırlayın ve yaptıklarınızın üstünü çizin. Böylelikle motivasyonunuzu korursunuz.

8. Bir hedefe ya da alt hedefe ulaştığınızda kendinize ödül verin. Bu sizi motive edecek ve ilerlemenize yardımcı olacaktır.

9. Son olarak, karar aldıktan sonra ertesi günden itibaren bunu kusursuz bir şekilde uygulayabileceğinizi düşünmeyin. Mutlaka ,eski alışkanlığınızın geri geldiği, inancınızın zayıfladığı zamanlar olacaktır. Bu durumu normal karşılayın ve geçici bir aksilik olarak değerlendirin. Bunlar sizi yıldırmasın.

 

Şunlara da bir göz atın:

2017 Yılında Hayata Geçirebileceğiniz 11 Harika Hedef

Stresi Azaltmanın Yolları

5 Adımda Kronik Kaygıdan Kurtulmak

Bir yanıt yazın