Hafızanızı Geliştirmeye Yardımcı Olacak 7 Teknik

Hafızanızı Geliştirmeye Yardımcı Olacak 7 Teknik

SAĞLIK TAVSİYELERİ

Bir zamanlar beyin işlevinin yetişkinlik döneminde zirveye çıktığına ve daha sonra yavaş yavaş azaldığına inanılırdı. Şimdi ise modern yaşam tarzımızın bilişsel gerilemede önemli bir rol oynadığı biliniyor. Toksinler, kimyasallar, kötü beslenme, uyku eksikliği, stres ve benzeri durumlar, beyninizin işleyişini ve hafızanızı bozabilir. Fakat bu durumu geri döndürmek mümkün!

 

Hafızayı Geliştirmeye Yardımcı Olacak Teknikler

Beyin işlevinizi ve hafızanızı artırmak için reçeteyle satılan pahalı ilaçlar kullanmanız ya da çeşitli tıbbi prosedürler uygulamanız gerekmiyor. Yaşam tarzına dayalı bazı teknikler kullanmak yeterli.

 

1. Doğru beslenin

Tükettiğimiz gıdalar hafızanız için kritik bir rol oynamaktadır. Taze sebzeler, sağlıklı yağlar tüketip, şeker ve karbonhidratlardan kaçınmalısınız. Köri, kereviz, brokoli, karnabahar ve ceviz, beyin sağlığınızı koruyacak ve yeni beyin hücrelerinin üretimini uyaracak antioksidan ve diğer bileşikler içermektedir. Omega-3 (balık yağı) yağ alımını artırıp ve rafine edilmiş omega-6 (ayçiçek, mısır özü yağı) yağlarının tüketimini azaltmalısınız. Ayrıca hindistan cevizi yağı da, beyin fonksiyonlarına iyi gelen bir başka sağlıklı yağdır.

 

2. Egzersiz yapın

Egzersiz sinir hücrelerinin çoğalmasını ve güçlenmesini sağlayarak, beyninizi tam kapasite çalışmaya teşvik eder. Egzersiz sırasında sinir hücreleri, nörotropik faktörler olarak bilinen proteinleri serbest bırakır ve bu nevrotrofik faktörle, beyindeki sinirleri destekleyip, öğrenme de dahil olmak üzere pek çok bilişsel işleve doğrudan fayda sağlayan kimyasalları tetikler.

 

3. Çoklu görev yapmayı bırakın

Çoklu görev, birden fazla işi eş zamanlı yapmayı ifade eder. Çoklu görev yapmak sizi yavaşlatabilir, hatalara eğilimli hale getirebilir ve aynı zamanda unutkanlığa da yol açar. Bir yandan telefonla konuşurken bir yandan alışveriş yapıyorsanız, arabanızın anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamanız pek mümkün değildir. Bu nedenle çoklu görev yapmayı bırakıp dikkatinizi tek bir göreve odaklamalısınız.

 

4. Uykunuzu alın

İyi bir gece uykusu almak, ertesi gün düşünme yeteneğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Uyku esnasında beyninizdeki sinaptik bağlantılar güçlendiği için sağlıklı bir uyku çekmek, uzun vadede öğrenme ve hafıza becerinizi de gelişir. Aynı şey öğle uykusu için de geçerlidir. Öğle uykusuna yatmanın ciddi düzeyde beyin gücünü artırdığı ve beyni yenilediği görülmüştür. Bebeklerde de durum aynıdır. Uyku, bebeklerde beyin gelişimini desteklemekte, öğrenme ve hafıza becerisini artırmaktadır.

 

5. Beyin oyunları oynayın

Eğer beyninize yeni ve şaşırtıcı bilgilerle meydan okumazsanız sonunda bozulmaya başlar. Beyninize meydan okumanın yollarından biri çeşitli beyin oyunları oynamaktır. Günde ortalama 20 dakika internet üzerinden beyni geliştirmek için tasarlanmış oyunlar oynayabilir; bu sayede okuma, anlama, ezberlenme gibi pek çok becerinizi geliştirebilirsiniz.

 

6. Yeni bir beceri kazanın

Amaçlı ve anlamlı etkinlikler nörolojik sisteminizi uyaracak, stresle ilişkili hastalıkların etkilerini ve demans riskini azaltacaktır. Sizin için anlamlı olan ve ilginizi çeken bir hobi seçin. Bu bir müzik aleti çalmak, sebze bahçesi kurmak, model gemi inşa etmek, örgü örmek gibi bütün dikkatinizi vermek isteyeceğiniz ve yapmaktan hoşlandığınız bir faaliyet olmalı. Bir çalışma örgü örmek gibi zanaat faaliyetlerinin bilişsel bozukluğa yakalanma olasılığını düşürdüğünü ortaya koymuştur.

 

7. Hatırlama yöntemlerini deneyin

Hatırlama yöntemleri, kelimeleri, bilgileri veya kavramları aklınızda tutmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir şeyin ismini hatırlamaya çalışırken o şeyin görüntüsünü gözünüzde canlandırabilirsiniz. Telefon numarası ezberlerken sayıları birbiriyle benzerliğine göre gruplayarak aklınızda tutabilirsiniz. Ezberlemeniz gereken şeyden kısaltmalar oluşturarak bu kısaltmaların sadece baş harflerini ezberleyebilirsiniz. Ya da öğrenmeniz gereken şeyi şarkı haline getirebilirsiniz. Bu sayede bilgilerin aklınızda kalması kolaylaşır.

 

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Dikkat Eksikliğinde Bir Şeyler Okumayı Kolaylaştıran 3 Öneri

5 Adımda Kronik Kaygıdan Kurtulmak

Bir yanıt yazın