stresi azaltmanın

Stresi Azaltmanın Yolları

RUH SAĞLIĞI

Stres, hayatımız gerçekten fiziksel bir tehlike altındayken hızlı tepki vermemizi sağlayan yaşamsal bir tepkidir. Fakat vücudumuz modern hayatta gün boyunca yaşadığımız stresle başa çıkacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu yazımızda stresi azaltmanın yollarını ele alacağız.

Gün içinde yaşadığınız stresi bir düşünün. Uyanıyorsunuz, çocuklarınızı okula zamanında hazırlamanın ve işe zamanında yetişebilmenin stresini yaşıyorsunuz. Ardından trafikte herkese kızıyorsunuz ve yolun daha ne kadar süreceği konusunda endişeye kapılıyorsunuz. İşe vardınız diyelim; bu sefer de patronunuzun davranışları ve işlerin yetişmemesi ile ilgili kaygılar yaşıyorsunuz. Eğer ailenizle ya da ilişkilerinizle sorunlarınız ya da finansal problemleriniz varsa, stres eve gittiğinizde de devam ediyor. En sonunda yatağa gidip uyusanız bile aynı şeylere ertesi gün yeniden başlıyorsunuz. İşte kronik stres!

O halde gününüzü daha huzurlu ve sakin geçirmenizi sağlayacak bir kaç ipucu:

 • Duygularınıza daha çok odaklanın. Hislerinizin farkında olun. Kendinizi bir şeylerle ilgili rahatsız olurken veya sinirlenirken buluyorsanız, bunu fark ettiğiniz anda derin nefes alıp rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkarak bilinçli olarak rahatlayın.
 • Dramları, gerilim ve korku filmlerini azaltın. Bu tarz filmler strese yol açıyor. Onun yerine komedi filmlerine yönelin. Komediler “zevk hormonu” olarak bilinen endorfini salgılamanızı sağlayarak sizi rahatlatacaktır.
 • Yatmadan önce endişe ettiğiniz şeyleri bir kağıda yazın. Kaygılarınızı kağıda dökmeniz, bunları aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olabilir ve iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir.
 • Sizde strese ya da olumsuz duygulara yol açan insanlardan uzak durun. Etrafınızı sizi güldüren, anlayan ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan insanlarla çevreleyin.
 • Kendinize düzenli olarak zaman ayırın. Örneğin telefonu ve televizyonu kapatıp güzel bir kitap okuyabilir ya da ormanda bir yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Düzenli olarak meditasyon yapın. Araştırmalar, günde sadece beş dakika meditasyon yapmanın stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.
 • Egzersiz yapın; ama fazla abartmadan! Spor salonunda her gün bir saat geçiriyorsanız, çok fazla egzersiz yapıyorsunuz demektir. Aşırı egzersiz böbrek üstü bezinize baskı uygulayarak durumu daha da kötüleştirir.
 • Dışarı çıkın! Araştırmalar, açık havada (park, orman vb.) kısa bir süre bulunmanın bile stresi ciddi şekilde azalttığını gösteriyor. Eğer bu mümkün değilse, pencereden güzel bir manzaraya bakmak da stres seviyenizin düşmesine yardımcı olabilir.

 

Kaynak: link

 

Şunlara da bir göz atın:

Stresten Arınmanızı Sağlayacak Bir Nefes Tekniği

Stres ve Kaygı Yaşarken İyi Bir Uyku Çekmenin İpuçları

Stres Bedeninizi Nasıl Etkiliyor?

Kronik Stres Kanserin Yayılmasına Neden Oluyor

 • 23
  Shares

Leave a Reply